Published On: 6 Maj, 2016

Klubi i Futbollit “Iliria” hynë në historinë e futbollit shqiptar në Zvicër

Solothurn, me 5 Maj 2016 Klubi i Futbollit Iliria hynë në historinë e futbollit shqiptar në Zvicër, duke u bërë klubi i parë shqiptar që fiton Kupën e futbollit në Kanton Solothurn. Në finalen e madhe të zhvilluar me 5 Maj në stadiumin e FC Solothurnit, FC Iliria edhe pse kishte epërsi prej 2:0, u desh që me anë të penalltive ta mposht ekipin e Fulenbach-it, me rezultat 7:4, pasi që loja përfundoi me rezultat të barabartë 2:2. Të dy golat për FC Ilirinë i ka shënuar sulmuesi Mead Demiri. Ndeshjen e ndoqën mbi 2500 tifozë dhe pa dyshim që pjesa më e madhe ishin tifoz shqiptarë të veshur Kuq e Zi, me flamurin kombëtar dhe mbështetjen e madhe nga tribunat e stadiumit. Ndeshjen e përcolli edhe kryetari i Unionit të Klubeve Shqiptare të Futbollit në Zvicër, Skender Thaçi, i cili në një prononcim për Syri Blue e vlerësoi si sukses historik fitoren e FC Ilirisë./ Syri
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...