Published On: 12 Prill, 2016

KLSH denoncon vjedhjen e 1 miliardë eurove nga Edi Rama dhe qeveritarët e tij

Kontrolli i Lartë i Shtetit, i ka dërguar Kuvend një shkresë, ku i sqaron se buxheti i shtetit për vitin 2015 ka pësuar një dëm ekonomik rreth 1 miliardë eurosh ose 125.763.051 mijë lekë.

Sipas raporti, dëmi ka si shkak parregullsitë dhe shkeljet financiare, në të ardhurat dhe shpenzimet e kryera. Madje treguesi i mesatares së dëmit ekonomik në raport me buxhetin e shtetit, është rritur ndjeshëm krahasuar me vitin 2014, thuajse është dyfishuar.

Nga 52 lekë për njësi që ka qenë në 2014, sipas KLSH ky indikator ka arritur në vlerën e 109 lekëve për njësi.

Kjo ka sjelle edhe reagimin e ish kryeministrit Sali Berisha, i cili permes nje postimi ne Facebook pasqyron hetimin e KLSH-se.

Ja postimi i Berishes ne Facebook:

Kontrolli i Larte i Shtetit denoncon:

Vjedhjen dhe shperdorimin e 1 miliarde eurove nga Edi Rama dhe qeveritaret e tij ne buxhetin e shtetit gjate vitit 2015!

Te dashur miq, ne raportin e tij te fundit drejtuar parlamentit, Kontrolli i Larte i Shtetit, institucioni kushtetues per kontrollin e perdorimit te parave te buxhetit te shtetit, shprehet se gjate vitit 2015 vjedhjet e medha ne tendera, prokurime, dogana, tatime, koncesione te parave te buxhetit te shtetit dhe shperdorimi i tyre arrin shifren stratosferike prej 1 miliarde eurosh, shifer kjo e mbidyfishuar sipas KLSH krahasuar edhe vetem me nje vit ne pare. Keshtu, sipas KLSH, ne vitin 2014, vjedhja dhe shperdorimi ishte 52 leke per njesi dhe u rrit ne 109 leke per njesi ne vitin 2014. Kur kreu i qeverise vjedh, te tjeret rrine ne rradhe me luge ne brez dhe korrupsioni eshte sistem! sb

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...