Published On: 11 Qershor, 2016

KLD kallëzon penalisht Ministrin Tahiri

Këshilli i Lartë i Drejtësisë në një mbledhje të jashtë radhe, të thirrur nga Kryetari i Këshillit, për të diskutuar lidhur me situatën e krijuar në sistemin gjyqësor, pas akuzave të ministrit të Brendshëm, Samiri Tahiri, ndaj gjyqtarit Arjan Aliaj, ka vendosur ta kallëzojë penalisht ministrin.

Gjatë diskutimeve, anëtarët e Këshillit, dënuan ashpër intimidimin që po i bëhet gjyqtarit z. Arjan Aliaj në veçanti por dhe trupës gjyqësore në tërësi, ku në përfundim, Këshilli vendosi të bëjë kallëzim penal pranë Prokurorit të Përgjithshëm, ndaj ministrit të Punëve të Brendshme z. Saimir Tahiri.

Gjyqtari Arjan Aliaj është vendosur në qendër të kritikave të ministrit të Brendshëm dhe kryeministrit Rama pas vendimit të tij për të pezulluar drejtorin e Përgjithshëm të Policisë, Haki Çako dhe lënë në arrest shtëpie dy efektivë të Forcave Operacionele në lidhje me çështje e pajisjes përgjuese.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Gjykatësit duhet ti hiqet e drejta e ushtrimit të profesionit. Në bazë të fakteve që njihen.Faleminderit.AlfonsGjoshaj Bala

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...