Published On: 28 Gusht, 2016

Kjo parti që është në pushtet u shoftë përgjithmonë!


Ag Apolloni

Para nja tetë vjetësh, në Kaçanik pata konkuruar për mësimdhënës të letërsisë në gjimnazin “Skenderbeu”, por nuk më pranuan, edhe pse atëherë sapo kisha mbaruar studimet master, kurse personi që e pranuan nuk kishte ende diplomë katërvjeçari. I zhgënjyer, u ktheva në Prishtinë.
Në atë konkurs që s’më pranuan mua, nuk pranuan as një shok timin që kishte aplikuar për mësimdhënës të filozofisë. Edhe pse ishte i vetmi i diplomuar, nuk e pranuan. Pas shumë ankesash e reagimesh, duke mos mundur të gjente një punë (as nëpër katunde), mori malin dhe e gjetën të vdekur në një humnerë.
Sivjet kishte konkurs prapë në komunë dhe mora vesh që një kandidat, të cilin e njoh mirë dhe kam shkruar për sukseset e tij, edhe pse ishte më i kualifikuar se të tjerët, u refuzua.
Unë më nuk kthehem kurrë në këtë komunë, përveç fundjavave në shtëpi.
Shoku im që kishte kryer filozofinë nuk do të kthehet kurrë më për të konkuruar, sepse është nën dhé.
Shoku im që ka konkuruar sivjet mendon të gjejë zgjidhje jashtë shtetit, pra gjasat janë që edhe ai të mos kthehet.
Me siguri ka edhe shumë raste të tjera të ngjashme, që unë nuk i di, për shkak se tashmë jam mysafir në këtë komunë.
Por një gjë e di sigurt: Kaçaniku prej qershorit të vitit 1999 është kapur nga kthetrat e kretenëve, kurse të kualifikuarit po ikin, ose po vdesin. Prandaj, me gjithë zemër, uroj që kjo parti që është në pushtet për gjithë këta vjet, të fundoset përgjithmonë dhe në vend të saj të vijë kushdoqoftë. S’kemi pse të merakosemi se cila parti mund të vijë. Më keq s’ka, veç lodhesh!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...