Published On: 26 Maj, 2017

Kjo ndodhë me ju nëse hani 3 vezë në ditë

Kush nuk e pëlqen mëngjesin e shijshëm me vezë dhe ndoshta me pak proshutë? Përgatitja e vezëve mund të bëhet në shumë mënyra, si dhe mund të hahen ose të ftohta ose të ngrohta. Ato gjithashtu përdoren për receta të shumta, siç janë petullat apo tortet e ndryshme.

I deshët apo jo, vezët janë ushqim shumë kalorik pavarësisht nga reputacioni i keq që kanë marrë për shkak se thuhet që e kuqja e vezës përmban shumë kolesterol dhe mund të ndikojë keq në dietat e njerëzve.

Sidoqoftë, këto fakte janë demaskuar nga shkencëtarët të cilët kanë zbuluar që vezët janë një burim i mineraleve dhe vitaminave, si dhe përmbajnë amino acide të cilët janë të rëndësishme për riparim të indeve dhe muskujve.

Sipas disa nutricionistëve ju duhet të hani deri në 3 vezë në ditë për të mbajtur një dietë të shëndoshë dhe të balancuar.

Joe Leech, një dietolog shpjegoi që mendimi rreth asaj se e kuqja e vezës përmban shumë kolesterol dhe që njerëzve me vite iu është sugjeruar që mos të konsumonin shumë sepse ato rrisin nivelin e kolesterolit dhe mund të dërgojnë deri në sulme të zemrës; nuk është i vërtetë dhe që njerëzit duhet të hanë deri në 3 vezë çdo ditë.

Kuvendi i Gjilanit miratoi emrimin e rrugës: "Mërgimtarët e Gjilanit" në shenjë nderimi e falënderimi për kontributin e juaj për Lirinë, Pavarësin dhe Republikën! #Mirësevini n'shpi!
A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...