Published On: 22 Shtator, 2016

Kjo është vetura elektrike më e shpejtë në botë (Video)

Vetura garuese “Venturi VBB-3” është bërë makina elektrike më e shpejtë në botë, duke arritur një shpejtësi maksimale prej 576 kilometrash në orë, ka njoftuar sot prodhuesi francez Venturi.

Modeli VBB-3, që do të thotë “Venturi Buckeye Bullet”, arriti një shpejtësi mesatare prej 549.43 kilometrash në orë në një distancë prej 1.6 kilometrash, një tjetër rekord që pritet të analizohet edhe nga Federata Ndërkombëtare e Automobilave (FIA).

Këto rekorde u vendosën në shtetin amerikan të Jutas, në liqenin prej kripe të Bonneville, pranë Salt Lake City. Në timon ishte piloti amerikan Roger Schroer, transmeton atsh.

Vetura VBB-3 është prodhuar në vitin 2013 nga Venturi dhe Qendra e Kërkimeve të Automjeteve në Universitatin e Ohajos, dhe priste prej tre vitesh të vendoste rekorede të reja mbi këtë shkretëtirë prej kripe me kushte perfekte për këtë lloj makine me performancë ekstreme.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...