Published On: 20 Qershor, 2017

Kjo është shtëpia ku u rrit Ibrahim Rugova (Foto)

Publicisti kosovar, Sali Kabashi ka publikuar fotografi të shtëpisë së dajve të Ibrahim Rugovës ku ish presidenti i ndjerë kishte kaluar shumë vite.

Shtëpia e cila është ende e parenovuar gjendet në fshatin Llukavc të Begut të komunës së Istogut.

Tani ky vendbanim njihet si kulla e Din Rruesimit ndërsa pronar i saj është Naimi, daja i vogël i ish presidentit Rugova, shkruan Indeksonline.

Ish presidenti Rugova kishte kaluar shumë vite në këtë shtëpi me të ëmën Sofën deri në moshën 9 vjeçare.

Madje këtë shtëpi e kishte strehë banimi për shumë vite edhe në kohën kur vijonte shkollën e mesme në Pejë dhe për shkak të afërsisë Rugova ndalej tek dajët.

Komuna e Istogut ka ndarë një shumë simbolike për meremetimin e kësaj shtëpie. /Indeksonline/

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...