Published On: 26 Janar, 2016

Kjo është masakra e fshehtë arkeologjike që është gjetur në Durrës

Në një nga emisionet e gazetarit të Top Channel Marin Mema, gjatë vitit 2014, ky i fundit raportonte për një masakër të fshehtë (jo edhe aq) arkeologjike që iu bë Durrësit.

“Qyteti i Durrësit, Dyrrahu apo Epidamnus siç quhej në fillesat e tij, është një ndër qendrat më të lashta dhe më të rëndësishme në Shqipëri. Thonë se kudo të gërmosh në qytetin bregdetar, nxjerrin kryet gjurmët e antikitetit, të cilat të kredhin thellë në historinë e tij. Gjurmë, që sot po shuhen, po zhduken, po shpërbëhen, jo nga koha, por nga pushtuesit modernë prej betoni, që po hanë e po shkatërrojnë çdo vlerë të tij…” – raportonte Mema asokohe.

Sot Forumi per Mbrojtjen e Trashegimise Kulturore, ka ripublikuar një postim të marsit 2014, për të kujtuar me nostalgji atë që mund të kishte qenë “Pompei shqiptar”, por që u shkatërrua në favor të ndërtimit të pallateve.

“Siti arkeologjik ne lulishten 1 maji Durres. Sot i shkaterruar dhe i betonuar me pallate banimi persiper” – shkruan Forumi.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. asllani thotë:

    Cben Kryebashkiaku i eshte besuarte ndertoi ,administratoi ,ta zhvilloi ,ta qeveris ,te ndertoi mirqenien e banoreve ,ti ruaj e ti rris vlerat e ketij qyteti te lashte qe dikur quhej ¨Kopeshti i Adriatikut¨¨Brezat qe sotem e pasardhes do te urrej para ardhesit injorant qe per disa para te ndyra i zhduken keto vlera Turistat Ne kerkim te Kopeshtit te adriatikut do te gjejne pallate te ndertuar krejtesisht jashte Rregullave te U rbanistikes Prokuroria sduhet te hesht ,te kryej detyren ndaj ketij krimi te gjithe autoret e ketij krimi te ndeshkohen sipas ligjit.Krime te freketa te kesaj natyre nuk kan te ndalur.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...