Published On: 22 Shtator, 2016
Bota |

Kjo do të jetë përgjigja e Kroacisë ndaj kërcënimeve për luftë në Bosnjë dhe Hercegovinë

“Kroacia, në lidhje me ngjarjet në Bosnjë dhe Hercegovinë, në ditët e ardhshme do të reagojë përmes niveleve të larta tek Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përmes Këshillit të Zbatimit të Paqes, si dhe do të luajë një rol të fuqishëm dhe aktiv”, i kanë thënë mediumit kroat, Jutarnji list, burime të afërta me udhëheqjen politike kroate.

Vetë presidentja kroate Kolinda Grabar-Kitaroviç, e cila është në Nju Jork për sesionin e 71 të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së po ndjek nga afër atë që po ndodh në vendin fqinj, shkruan ky medium, përcjell Telegrafi.

Dhe sipas këshilltarit të presidentes Grabar-Kitaroviç, dr. Mate Granic, “Kroacia ka të drejtë legjitime për të luftuar për barazinë e kroatëve në Bosnjë dhe Hercegovinë”.

Për këtë, gjithashtu thuhet se në Nju Jork, do të takohen diplomatët kroatë dhe të BeH, Miro Kovac dhe Igor Crnadak dhe do të flasin për situatën në vend.

Tensionet janë ngritur në Bosnjë Hercegovinë, përpara referendumit të caktuar më 25 shtator ku do të vendoset nëse Republika Serbe do të festojë ditën e entitetit më 9 janar, ditën kur më 1992 deklaroi shkëputje nga Bosnja.

Gjykata Kushtetuese në Bosnjë ka thënë se kjo ditë feste është diskriminuese ndaj boshnjakëve dhe kroatëve të Bosnjës dhe ka thënë se referendumi është i jashtëligjshëm.

Gjithashtu, në tensionim të situatës thuhet se ka ndikuar edhe një deklaratë e Sefer Haliloviç, ish-komandant i kohës së luftës i ushtrisë boshnjake, kur ai kërcënoi me luftë nëse mbahet referendumi, duke e parë atë si hapin e parë të shkëputjes së Republikës Serbe nga Bosnjë dhe Hercegovina.

 “Pas referendumit, Marrëveshja e Dejtonit nuk është më e vlefshme,…, dhe pas kësaj Zoti na ndihmoftë”, kishte thënë Halilovic, i cili u pasua nga një reagim i fortë i politikanëve serbë.

Një reagim i parë kishte ardhur nga ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, i cili përmes një deklarate kishte thënë se Serbia “nuk do të lejojë shkatërrim apo sulm ushtarak” ndaj Republikës Serbe në Bosnjë, përcjell Telegrafi.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  …Vucici e Dacici e Gjurici si nji orkester i cakorduar pederash , mundohen me e tute harushen me shoshe..
  Por asgje tjeter s po tregojne perveq nivelit provincial te tyre qe e kane dhe e kane pase..
  E nese Gjuriqi e Vucici e Dacici vendosin me hy ne lufte mbasi Vucici e paska nderpre viziten ne SHBA dhe shkaku i luftes qenka kthye ne Serbi atehet , ai duhet ta dije se ushtria serbe do te luftoje me nji ushtri tjeter e jo me civil te pafajshrm dhe te pambrojtur sikur qe luftoi ne luften ne ish Jugosllavi ku si rezulltat i “trimerise ” se ushtrise dhe policise serbe mbeten te vrare mbi 300.000 civil kroat , boshnjak dhe shqiptar , u dhunuan mbi 200.000 gra , vajza e nena dhe u shkatrruan mbi 250.000 shtepi dhe pasuri e popujve te ish jugosllavi.
  Nese qarrapani Gjuric dhe qymyrxhia Daciq dojne lufte ateher ate do ta kene dhe kete here do te ballafaqohen me ushtri e jo me civil te pambrojtur dhe mose ta hjekun nga mendja sepse , kjo pake i ndryshon gjerat

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...