Published On: 20 Shtator, 2016

Kisha e Milosheviçit nuk është muze…Duhet të ndërtohet muzeu i krimeve serbe në Kosovë

Nga Enver Bytyqi
Një kishë e ngritur nga themelet deri në çati nga Milosheviçi në oborrin e Universitetit të Prishtinës ka nxit shumë diskutime. Serbët dhe kisha serbe kërkojnë që kjo kishë të përfundojë së ndërtuari dhe e konsiderojnë atë si një objekt të trashëgimisë serbe në Kosovë. Ne fakt ketu ata kane te drejte. Kisha ne fjale eshte trashegimi e terrorit serb per asimilimin e shqiptareve. Ky ishte qellimi i ndertimit te saj me parate e kriminelit te famshem Arkan. Por shqiptaret ne pergjithesi nuk duan qe kjo kishe te ekzistoje ne kete ambjent kulturor dhe universitar. Pse”? 1. Sepse kisha e ndodhur te tempulli i dijes se shqiptareve u ndertua si provokim per ta, si nje objekt me te cilin shqiptaret do te shihnin rrezikun e asgjesimit dhe asimilimit. Ajo eshte kisha e frikes, e dhunes, e terrorit. Si e tille shkakton ndjesi dhe emocione negative, i ben shqiptaret te ndjehen shume keq, madje teb poshtruar. 2. Ajo kishe u ndertua ne ambjentet e nje universiteti te uzurpuar. Aso kohe dhjetra mije studente shqiptare u perzune nga objektet universitare dhe u detyruan per dhjete vite te bejne mesimin ne gjuhen shqipe ne shtepite e shqiptareve ose ne objekte biznesi te adaptuara. Keshtu kisha u ndertua si nje objekt karshilleku ndaj aparteidit qe Milosheviçi ushtroi ndaj shqiptareve. Kisha u vu aty si simbol i fitores se dhunes se Serbise kunder rezistences paqesore te shqiptareve. Dhe e tille mbetet edhe sot. 3. Kisha serbe ka kerkuar tani qe objekti kishtar te perfundoje dhe te vihet ne funksion. Shqiptaret kete akt e perjetojne si rikthim te Milosheviçit ne Kosove. E mesa duket kriminelet serbe po kthehen ne Kosove. Ne Serbi po shohim keto dite nje levizje masive per rehabilitimin e ketyre krimineleve. Kjo do te thoshte rehabilitim i Milosheviçit edhe ne Kosove, madje ne çerdhen e rezistences nacionaliste te shqiptareve, ne Universitet. Kjo do te thote me pas dhunim e poshterim per viktimat e terrorit serb ne Kosove. A do ta durojne shqiptaret nje poshterim te tille?! Une nuk besoj se po. Serbise i duhet deshmuar qofte dhe me veprime simbolike se kurre me nuk mund ta shohe Kosoven me syte e Milosheviçit. Po nuk ia treguam kete, atehere ajo do na vije ne “torishte”. Serbia duhet te kerkoje ndjese per kete akt asimilimi ne Kosove, jo te therrase me ze te larte se “fashistet duan te na prishin kishen”!!! 4. Garnitura politike e Serbise thirrjet per prishjen e kesaj kishe po i shfrytezon per te etiketuar shqiptaret si “fashiste”. Te tilla etiketime i pati bere Milosheviçi per te justifikuar terrorin e tij kunder shqiptareve dhe te tilla etiketime ben perdite Vladimir Putin per te justifikuar agresionin ushtarak ne Ukraine. Dmth kemi te bejme me te njejtin mentalitet veprimi e agresioni si ne kohen e Milosheviçit edhe sot. Vetem se sot, se paku per momentin, Serbia nuk ka potencialet e veprimit ushtarak e policor si ne kohen e fundit te viteve 1990. Shqiptaret nuk duhet te bien ne gracken e kesaj politike serbe. Nuk duhet te kompleksohen. Duhet te vendosin me qetesi e maturi dhe te veprojne me vendosmeri. 5. Presidenti i Kosoves, Hashim Thaçi, beri thirrje qe kisha te mos prishet. Madje me nje lloj toni kercenues. Kjo do te thote se kompleksi i Edipit ka hyre ne zemren e shpirtin e presidentit te vendit. Mesa duket ai vuan njefare kompleksi faji, gje qe i eshte mekuar nga provkimi i vazhdueshem i politikes dhe diplomacise se Beogradit. Kjo diplomaci e politike ne 17 vite po arrin qe ta riktheje faqen e zeze ne te bardhe per vete e faqen e bardhe te Kosoves e UÇK-se, si dhe NATO-s ne faqe te zeze edhe ne mendimin e presidentit. Eshte kompleks inferioriteti zoti Thaçi, te luftosh per te mbajtur te gjalle nje monument dhune e terrori ne tempullin e dijes se kombit e te shtetit tend. 6. Vetevendosja dhe Shpend Ahmeti nuk duhet te perzihen ne kete çeshtje. Problemin e Kishes ne oborrin e universitetit u takon ta zgjidhin forumet drejtuese te ketij universiteti, stafit akademik dhe studenteve. Vetevendosja nuk mund te nxise asnje aksion perderisa ajo perpiqet te fitoje kapital politik prej tij. Jane profesoret dhe studentet ata qe vendosin e duhet te vendosin per kishen ortodokse serbe ne oborrin e tyre. Vendimi i tyre duhet perktrahur nga te gjithe pa perjashtim, ne solidaritet te plote. Nese ata vendosin qe ky objekt te prishet, atehere mos i lini studentet ta bejne kete me dhune. Isa Mustafa duhet te urdheroje organin kompetent per prishje, me qellim qe t’i jepet fund nje marrezie qe per turpin tone qe prej 17 vitesh qendron ne nje vend ku njerezit i falen dijes e shkences dhe jo kishes e popave serbe. 7. Ka prej atyre politikaneve dhe deputeteve ne Kosove, te cilet thone se “Kisha te qendroje aty si muze i dhunes e terrorit serb ne Kosove”. Ky muze duhet te ndertohet diku tjeter. Madje eshte vonuar ndertimi i tij. Shqiptaret do te ishin dakord qe te lihet nje autostrade pa u ndertuar e ne nje koder, diku ku ka mundesi te behet nje pelgrinazh masiv i shqiptareve dhe te te huajve, te ndertohet muzeu i krimeve serbe ne Kosove. Ai muze duhet te jete gjigand, sepse sado gjigand te jete, nuk ka muze qe nxe brenda tij krimet e Serbise kunder shqiptareve ne Kosove, ne ish-Jugosllavi e ne Shqiperine e Veriut.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...