Published On: 29 Prill, 2016
Bota |

Kina nuk lejon luftanijen amerikane të ankorojë në Hong Kong

Kina i ka mohuar aeroplanmbajtëses amerikane lejen për të bërë një vizitë në portin e Hong Kongut, ka bërë të ditur Departamenti amerikan i Shtetit.

Anija e pajisur me raketa bërthamore “USS John C Stennis”, si dhe anijet shoqëruese të saj, nuk u lejua të ankoronte këtë të premte.

Shtetet e Bashkuara deklaruan se vizita e një anijeje tjetër amerikane, “USS Blue Ridge”, do të vazhdojë normalisht.

Debati për praninë ushtarake kineze në detin e Kinës së Jugut ka prekur raportet mes Uashingtonit dhe Pekinit në vitet e fundit.

“Kërkesa për vizitën e anijes me arsenal bërthamor u refuzua pavarësisht një serie vizitash të anijeve amerikane në portin e Hong Kongut”, deklaroi zëdhënësi i Pentagonit, Bill Urban për “Reuters”, transmeton Tch.

Anija tjetër “USS Blue Ridge” ankoroi ndërkohë në ishull mëngjesin e së premtes.

Për momentin nga qeveria kineze nuk ka pasur një sqarim zyrtar për refuzimin e lejes anijes, e cila prej muajsh po zhvillon një tur në Paqësorin Perëndimor.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...