Published On: 10 Shkurt, 2016

Kina drejt pushtimit të yjeve, në anije edhe agjenti i Ronaldos

  •  Duke falenderuar edhe marrëveshjet e agjentit e Ronaldo, kampionati kinez është mbreti i shpenzimeve në merkato. Aktualisht gjysma e kombëtares australiane luan në Kinë dhe nga Brazili ekipi kampion i Corinthians u çmontua për tu rishpikur midis Pekinit dhe Tianjin

 

Kur Kina vendosi futbollin si prioritet, telefonoi atë. Bëhet fjalë për Jorge Mendes, i cili iu përgjigj thirrjes. Nëse është dikush me nuhatje për biznes, ai është super agjenti portugez. Nuk ndjek flukset e parasë, kontribuon në krijim e tyre.

Zërat e parë mbi një kontratë midis Mendes dhe Kinës datojnë qershorin e shkuar. Marrëveshja u finalizua në janar: një kuotë prej 20% të aksioneve të Gestifute, shoqëria e Mendes e cila në 2015 ka qarkulluar 400 milionë € në merkato, i ka kaluar fondit kinez ‘Fosun’, pjesë e ‘China Media Capital’. Lëvizje të rëndësishme financiare, por vetëm 20%?

Jo tamam, sepse partneri i ri i Mendes është Guo Guangchan, i 11-ti më i pasuri në Kinë. Prandaj firmosja e marrëveshjes në Shanghai ishte shtysa për zhvillimin e futbollit në republikën komuniste.

Rezultatet sot janë të qarta, dhe mbajnë emrin e Jackson Martinez, Alex Teixeira, Ramires, Gervinho, Guarin, ndoshta edhe Lavezzi. Askush prej tyre nuk është drejtpërdrejtë i kontraktuar nga Mendes, por influenca tij ndodhet gjithandej brenda territorit të Kinës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...