Published On: 24 Dhjetor, 2015

Kimete Berisha, kurgjo “baba” (Enveri) çka koka “nona” mazohiste!

Çka ka dashur të thotë poetja!

kimeteja

Shkruan: Kimete Berisha

Zonja e re, absolutisht e panjohur për “kontributin” e saj në punët e drejtësisë, Arta Rama-Hajrizi, pasi i habiti shqiptarët e mërzitur kur “me t’njofshëm” u bë Kryetare e Gjykatës Kushtetuese, suksesi i saj i dytë madhor është kur i kaloi kufijtë lokal të popullaritetit, dhe arriti ta habis krejt botën me lojën e fjalëve të saj misterioze.

Bota deshifron dhe lexon shenjat në rrugën qumshtit, bota lexon shenjat e apokalipsit në letrat e fallit dhe të Nostradamusit, bota e gjen udhën e vdekjes të vizatuar në gur, por bota nuk diti a deshifrojë dhe ta kuptojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës për marrëveshjen e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Asnjë media botërore nuk ia doli ta zbulojë sekretin që fshihet brenda vendimit, si shkronjat në varret e mumjeve të gjalla në Egjipt.

Kushtetuta e Kosovës është mazohiste, sikurse vet populli që e përfaqëson, sepse Kushtetutës nuk i prish punë, përkundrazi i pëlqen ta “shkelin” ngapak.

Kryetarja e Kosovës kërkon që të respektohet vendimi i Gjykatës. Në rregull, ama, askush nuk e kupton çka ka dashur të thotë Kryetarja e Gjykatës!
Pozita duhet ta respektojë pjesën e saj të vendimit (ku kanë të drejtë që e kanë nënshkruar marrëveshjen për Asociacionin sepse nuk është në kundërshtim me Kushtetutën), opozita duhet ta respektojë pjesën e saj të vendimit të Gjykatës Kushtetuese (ku kanë të drejtë që kanë menduar se marrëveshja për Asociacionin është antikushtetuese).
Të dy palët, kanë, dhe s’kanë të drejtë në të njejtën kohë.
Gjeje tash enigmën ti.

Ku na ra hise neve kjo mrekulli e natyrës njerëzore, kjo kokë gjeniale, që vendimet e Gjykatës Kushtetuese i shkruan si tregime dashurie (në të mirë të të gjithëve, që askujt mos t’i ngelet hatri), ama me kreativitet të Agata Kristit, ku në fund të tregimit lëre që askush nuk shpëton, por në fund të tregimit zbulohet se fajtor ishte ai për të cilin mendja nuk ta merr.

P.S. Kurrgjë “Baba”, çka qenka “Nona” e Kushtetueses. Së paku “Baba” u hynte “llabud” vendimeve dhe i bënte të qarta, dhe të kuptueshme e të përdorshme.
Nuk mund të dalin vendime të drejta nga një Gjykatë që vazhdimisht ka qenë në shërbim të interesave të partisë më të madhe në pushtet.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...