Published On: 30 Gusht, 2016

KFOR-i, Evropa, Amerika, pozita dhe opozita ta kenë të qartë se protesta e 1 shtatorit është në mbrojtje të tërësisë territoriale të Kosovës

Kush e ndien veten shqiptar, e shpërndan!

LEXUES TË NDERUAR, VËLLEZËR DHE MOTRA!

Nazim Qehaja

 

Komandanti i KFOR-it në largim, Guglielmo Luigi Miglietta, tha se Komisionit ndërkombëtar për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, të formuar nga Atifete Jahjaga, KFOR-i i ka ofruar hartat e nevojshme dhe se, në rast mosratifikimi nga Kuvendi dhe protestave të dhunshme për këtë çështje, Kosova rrezikon liberalizimin e vizave dhe kthimin në vitet ‘90. Deklarata e tij, se KFOR-i është i gatshëm edhe të intervenojë, nëse këtë e kërkojnë policia e Kosovës dhe EULEX-i, e bën të qartë se nesër demarkacioni i kufirit me Serbinë, nën ombrellën e Bashkësisë së Komunave serbe, do të jetë shumë më tragjik dhe me karakter ndarës.

Për këto arsye, vëllezër dhe motra, sot o kurrë, të gjithë ne, pa marrë parasysh vendin ku jetojmë, sakrificat, pasojat dhe paaftësinë për t’u mbrojtur, duhet t’i themi KFOR-it dhe Bashkësisë Ndërkombëtare se ndarja e Kosovës është armiqësi, bile edhe më e madhe se ajo e viteve ‘90 dhe se kjo nuk do të lejohet, së paku jo me nënshkrimin dhe bekimin tonë, deri në momentet kur pjesët e aneksuara t’i ribashkojmë me forcë.

KFOR-i, Evropa, Amerika, pozita dhe opozita duhet ta kenë tejet të qartë se protesta e 1 shtatorit është protestë gjithëpopullore në mbrojtje të tërësisë territoriale të Kosovës, andaj përdorimi i forcës nga kushdoqoftë, është ndërhyrje direkte në vullnetin e populli, dhe se do të kualifikohet akt armiqësor. Ratifikimi i kufirit me Malin e Zi në këtë ditë, rrezikon qetësinë në vend, andaj Kuvendi, në vend të kësaj, duhet të marrë vendimin për rinegociim, në të kundërtën delegatët votues do të kualifikohen tradhtarë të kombit dhe përgjegjësia e tyre para popullit do të jetë tepër e madhe, pa përjashtuar edhe sigurinë fizike individuale dhe familjare. Prishtinë, 30. 8. 2016

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. detari. thotë:

    Kfori te pirdhet dhe te bej ate detyre qe i kane dhene.Shqiptaret boll po mbajne nje padrejtesi histotike te Londres.Cfar lesh aleatesh kemi?Gjithmone do cenohen tokat per interesa te tyre.Te kemi dhjerd mu ne viza.Na lini te qete se tani i dim vete punet tona.Ne presim korigjimin e gabimit te ambasadoreve ne Londer ju nn merni teritore.Ne ngs jugu themi:shkoni ne te semes.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...