Published On: 22 Prill, 2017

KFOR-i deklarohet për tërheqjen e trupave gjermane nga Kosova

KFOR-i ka hedhur poshtë shkrimin e medias ruse e afërt me Kremlinin, Sputnik, ku thuhet se pritet që Gjermania, deri në fund të vitit 2018, të tërheq të gjithë ushtarët e saj nga kontingjenti i KFOR-it në Kosovë.

“Që nga viti 1999, Gjermania ka qenë një kontribuuese e qëndrueshme me trupa në misionin e KFOR-it të udhëhequr nga NATO. Ky angazhim vazhdon. Kontingjenti gjerman mbetet kontribuuesi i tretë më i madh në KFOR”, thuhet në deklaratën zëdhënësit të KFOR-it.

Më tej thuhet se “KFOR-i vazhdon aktivitetet e veta për të ruajtur një ambient të qetë dhe të sigurt dhe për të garantuar liri të lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë, në përputhje me mandatin e vetë sipas Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara”, transmeton Telegrafi.

“Çdo vendim rreth pozitës së ardhshme të KFOR-it do të merret nga Këshilli i Atlantikut të Veriut dhe do të mbetet çështje që varet nga gjendja e sigurisë në terren”, thuhet në deklaratë.

A 5
Loading...
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Hajt Gomar hajt vetem Lufte dini me bo po nuke jau ka lone bre Zoti Juve me Vendose per Fatin e 8 Miliard njerezve ne kete Planet kushe po mendoni bre qe jeni Ju o Gomar Presidenta-me Lufte kurgjo nuke kena arit vetem Shkatrim dhe Vrasje a jeni bre ne gjendje njiher e pergjithmone me mbajte kete Paqe te Zotit-nuke ka then Zoti i Madhe qe te Vritemi mese vete po te Jetojme ne Paqe,une Personalishte kta njerez dmth.Presidentat e Shteteve i kisha shti me ma hanger Mutin ne Toalet.
    Per Fund te ju Tregoje nje Sekret te Zotit Nuke do te Lejone Zoti Luften Tret Boterore sepse Toka dhe ky Planet nuke eshte i Juaj po i Zotit ore Gomar Presidenta te Politikes Kurve.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...