Published On: 26 Qershor, 2016

KËTU PUSHON …..

 

Dila Gecaj

E çuditshme se si e shkruajnë n’gurë të varrit….
Këtu pushon filani, i biri apo e bija e shqiptarit,
Thua se janë duke pushuar nën hije të manit….
Jo, mor jo, personi aty nuk është duke pushuar…..
Aty nën tokë, janë vetëm kockat e personit të shuar,
Shpirtërat do pushojnë atje ku e kane merituar,……
Në parajsen madhështore apo n’ferrin e mallkuar!
Plot me mundime dhe sakrifica është kjo jetë,
Nga t’zezat që ia bën njeriu njeriut, ferr i vërtetë
Për të gjitha mundimet dhe vuajtëjet në këtë botë,
Si shpërblim e marrim, një shellë t’vogël nën tokë!…
Dhe, dhëmbët e të shuarve, s’kane për tu lodhur aspak,
Duke ngrënë bakllav, laknuer apo pite me spanak!…..
Gëzohu sa të mundesh, o njeri, mysafir në këtë jetë….
Nësë s’ke mundësi për t’bërë mirë, të mos bësh keq.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Zymer Mehani thotë:

  KOSOVË, ATDHEU IM!

  U kruspullose
  U përdhose
  U dergje
  U dogje
  U bëre hi
  U preve
  U grive
  U shkrumbove
  Por dot s’u shove

  Të nëpërkëmbën
  Të damkosën
  Të shtrinë
  Të grinë
  Të njollosën
  Të gjakosën
  Të përgjakën
  Të përlloqën
  Të ranë
  Të shanë
  Por dot s’të vranë

  U mbrojte
  Me gjak zemrash
  Me dif çlirimtar
  Me grushta
  Me armë
  Me thikë e hanxhar

  Për Ty u falën jetëra
  U ujite me gjak
  U ruajte me mundim
  Kosovë- atdheu im
  Të duam pa mbarim

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...