Published On: 22 Janar, 2016

Këto pamje nuk na vijnë nga Siria & Iraku, por nga monumentet në Lezhë (Video+Foto)

  • Shembet shtëpia e Zekajve në Lezhë, ishte monument kulture

“Derin bir uykudan uyanık, Bayan. Mirela Kumbaroglu” (Zgjohuni nga gjumi juaj i thelle, Znj.Mirela Kumbaro)!!!… Shpresoj qe ne gjuhen e saj turko-mongole, Ministrja e Kultures, te preket sadopak ne seder sepse duke u bazuar ne keto pamje kaq makabre, te duket vetja sikur ndodhesh ne qytetin “Alepo” (Siria veriore) ku ISIS ka shkaterruar gjithcka te bukur&me vlere?!?!?!….

Paulin Zef Zefi

*Fatkeqesisht keto pamje nuk na vijne nga Siria&Iraku, por i perkasin pikerisht; qytetit tone te dashur,”Lezha e pavdekshme”e cila po rivalizon denjesisht,zonat e luftes qe ndodhen brenda territorit te Shtetit-Islamik!!!!!………..Kjo eshte”Banesa qytetare e Sali Bajram Zekes ne lagjen e vjeter piktoreske Varosh(Sheher)e cila eshte Monument-Kulture i kateg.I-re,e marre nen mbrojtje me dt.15.01.1963,me vendim nr.6,nga Rektorati i Universitetit Shteteror dhe eshte prone shteterore nen administrimin e plote te Ministrise se Kultures.Ky objekt monumental i ndertuar ne fund te shek.XVII-te&fillim shek XVIII-te(mbi 300-vjecare)eshte banesa karakteristike me e vjeter ne qytetin e Lezhes dhe fatkeqesisht njera nder 2-banesat e vetme popullore-qytetare-lezhjane se bashku me ate te”Esat Mlikes ne lagjen Skenderbeg”e cila eshte relativisht shume me e vone(1910)….”Banesa e Sali Bajram Zekes”eshte/ishte;…i vetmi ansambel ndertimor&kompleks rezidencial,vertete unik ne te gjithe veriun e Shqiperise qe ishte ndertuar ne baze te modelit&tipologjise karakteristike te banesave te vjetra ne qytetin e Gjirokastres, por sot e kemi humbur perfundimisht edhe kete perle arkitektonike te Trashegimise tone Kulturore Kombetare…….Eeeeh……sa relacione te shoqeruara me foto,sa mesazhe personale qe kam derguar dhe sa here i jam lutur ish-eproreve te mi&vete Ministres te ciles i kam kerkuar qe te nderhyje urgjentisht edhe heren e fundit qe e kam takuar personalisht ne fillim te muajit shtator-2015 por;asgje,asgje&vetem neglizhence totale&kriminale!!!!……….Normalisht qe kjo eshte nje problematike e mbartur nder vite(alibia e vetme me te cilen do te justifikohet Ministria e Kultures,pas ketij publikimi)sepse ky objekt ka sherbyer si Muze gjate viteve 1980 e deri ne vitin 1992 kur eshte braktisur perfundimisht nga institucionet shteterore duke e lene totalisht ne meshire te fatit.Ndermjet viteve 1992-1998 ju nenshtrua nje procesi te dhunshem i cili u karakterizua nga bastisje&plackitje intensive ku njerez te papergjegjshem arriten qe te vidhnin gjithcka me vlere,cfare ju shihte syri&cfare ju kapte dora e tyre barbare dhe ne fillim te viteve 2000;nisi nje epoke e re,akoma me e trishte,pasi ky objekt filloi qe te perdorej si strehe nga njerezit endacake deri ne fillim te vitit 2014 ku nisen demtimet e para te catise dhe vendin e endacakeve e zune;minjte,zvarraniket&lakuriqet e nates te cilet tashme kishin gjetur nje habitat natyror shume te pershtatshem ku se bashku me rritjen e nje bimesie te harlisur ne hapesirat e oborrit te brendshem,u krijua nje”Ekosistem ne miniature i cili perbehej nga te gjithe elementet e tij biotik&abiotik”……Gjithashtu ne hapesiren e saj muzeale u krijua nje”Land’field”i vertete ku duke nisur qe nga viti 1991,hidheshin te gjithe mbeturinat e kesaj lagjeje te cilat krijuan gradualisht nje grumbull te madh mbetjesh ushqimore,etj.etj. i cili arrinte ne rreth 15m.lartesi(ngjitur me hyrjen e ketij Monumenti),mbi nje siperfaqe rreth 400m2; rast i cili perfaqesonte nje sfide me vete!!!….Ne fillim te muajit qershor-2014,u perpoqa qe nepermjet financave te mia modeste,te paguaj disa punetore per te pastruar hyrjen e ketij Monumenti&oborrin e tij te jashtem qe ishin te bllokuar nga ferrat,por kjo ishte shume pak ne krahasim me nevojat emergjente te cilat paraqiste ky objekt madheshtor i cili po shkonte drejt degradimit te plote….Ne muajin gusht-2014,pasi humba cdo shprese nga DRKK-Shkoder&Ministria e Kultures,une ju drejtova per ndihme Z.Eduart Ndocaj i cili u tregua i gatshem qe te me vinte ne dispozicion, gjithcka cfare une i kerkova dhe me konkretisht;”6-punetore,1-kamion&1-eskavator”ku brenda nje dite te vetme realizuam pastrimin e plote te oborrit te brendshem&te jashtem duke e cliruar perfundimisht nga bimesia e harlisur,fragmentet e ndryshme te tjegullave qe kishin rene nga catia ne rrenim e siper,dysheket e endacakeve dhe me e rendesishja nga te gjitha ishte”Clirimi i lagjes piktoreske Varosh(Sheher)nga grumbulli gjigand i mbeturinave i cili po ju merrte frymen ketyre banoreve,qe prej 25-vitesh”…..Ne muajin gusht-2015 shenohet demtimi&renia e nje pjese te catise ku si rezultat i nje monitorimi te vazhdueshem,njoftova menjehere DRKK-Shkoder dhe vete Ministren.M.Kumbaro por as qe e vendosen ujin ne zjarr ne lidhje me problematiken ne fjale……Me pas kerkova ndihmen e Medias duke bere apel&duke kerkuar ndihme per te ndermarre nje nderhyrje emergjente qe te shpetohej ky objekt i cili ndodhej ne grahmat e fundit,por Ministria skishte kohe qe te me kushtonte as vemendjen e tyre me te vogel pasi ishin shume te impenjuar me vendosjen e pllakatit te Sulltan.Sulejmanit mbi porten lindore te Keshtjelles se Lezhes(vaj medet…)!!!…….Fatkeqesisht parashikimi im i bazuar mbi ritmin galopant te amortizimit ku gjate nje monitorimi intensiv te ketij objekti,une godisja fort kembanat e alarmit duke klithur se”Banesa e Sali Bajram Zekes,nuk arrin qe ta kape Vitin e ri-2016″poooor……tashme profecia ime u realizua;……Reshjet e fundit atmosferike&moti i keq,shkaterruan”Perlen arkitektonike te qytetit te Lezhes”dhe askujt nuk po i behet vone pasi Ministria e Kultures eshte shume e zene duke dhene lejen per ndertimin e HEC-it ne kanionet e Nivices!!!…….Shpresoj me gjithe shpirt qe te pakten”Banesa popullore qytetare e Esat Mlikes ne lagjen Skenderbeg”te mos perjetoje po te njejtin fat pasi tashme ajo mbetet si objekti i fundit i cili na kujton madheshtine e hershme te qytetit te Lezhes…Edhe ky objekt gjendet i braktisur qe nga viti 1995 por fale pronareve te saj dhe nderhyrjes time me ndihmen,vullnetin&deshiren e pakushtezuar te Kryetarit te Bashkise-Lezhe;Z.Fran Frrokaj,ne fillim te shtatorit-2015,kemi arritur qe ti shtojme jetegjatesine e saj;por Ministria e Kultures as qe kerkon tja dije sepse e ka harruar qellimin e saj funksional per te cilin ekziston si institucion…….Turp&faqja e zeze…………..

P.S;(Mbi germadhat e Baneses se Sali Bajram Zekes; as qyqja nuk mundet qe te vajtoje pasi ka frike se po i rreshqiten kembet, ajo rrezikon te bjeri mbi rrenoja&te ngordhe e ngulur mbi maja te mprehta hekurash&derrasash)….

zekaj5zekaj6zekaj7 zekaj8zekaj9zekaj zekaj9zekaj0zekaj3 zekaj4

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. latifi thotë:

    O Paulin, holldupet, karagjozet, halabaket qe kane zene vend ne Ministrine e Kultures, ne drejtorite bashkuake per kulture e trashegimi nuk kane haber as per kulture, as per trahigimi, as per histori dhe ky eshte mjerimi yne, kjo eshte tragjedia jone, kjo eshtekataklizma vete. Me beso, sepse nuk kam as arsyen me te vogel te genjej, kur kam vizituar per here te pare Lezhen ne vitin 2006 (jam kosovar ne moshen 70 vjecare) dhe menjhere kam nxituar te vizitoj varrin e Skenderbeut, duhej te beja akrabacione per te kaluar neper oborrin para monumentit te varrit. Aty kishte berllog -plehra, inerte te hudhura, fekalje, jashteqitje kafshesh e njerezish, kundrermim ujersh te zeza. Jam ulur ne nje bllog betoni te hudhur dhe kam qare me lot, sepse nje pamje te tille, nje zhgenjim te tille nuk mund ta perballoja pa shqetesime te fuqishme shpirterore. Ky ishte nje tmerr, qe edhe sot kur e perkujtoj me ben qe kem siklet, megjithese sot gjendja muzeut dhe varrit te Skenderbeut eshte shume me e mire.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...