Published On: 12 Qershor, 2016

Këto janë mundësitë tona

ERVIN BAKU – E nisëm keq. Me humbje. Që në fillim fare të ndeshjes. Pas një gabimi të rëndë të portierit tonë. Kapiteni ynë braktisi anijen në minutën e 36-të. Pas dy kartonave të verdhë. Ndër të cilët i pari ishte i pafalshëm. I panevojshëm. Me siguri, pasojë e emocioneve të mëdha. Me 10 futbollistë rezistuam për mrekulli. Madje mund të kishim marrë dhe një pikë në fund të ndeshjes, nëse këmba e Gashit do të ishte më preçize. Dhe nuk do të ishte pikë e vjedhur. Të 33 805 spektatorët e Stade Bollaert-Delelis në Lens asistuan në premierën historike të Shqipërisë në një kompeticion madhor të sportit më magjik në botë. Lens-i ishte veshur dje totalisht me të kuq.

Kuqezinjtë ishin pesëfish më shumë se të kuqtë e Zvicrës. “Dukej sikur luanim jashtë fushës sonë”, më deklaroi Granit Xhaka pas ndeshjes. Që u zgjodh dhe lojtari më i mirë i sfidës së djeshme. Fituam betejën në tribuna, por humbëm atë në fushën e lojës. Sepse nuk fitohet vetëm duke vërshëllyer 90 minuta shqiptarët kundërshtarë. Ata nuk meritojnë të vërshëllehen. Kanë bërë zgjedhjen e tyre dhe me siguri do ta çojnë larg Zvicrën në këtë kompeticion. Ne zbritëm me këmbë në tokë. Ishim fryrë disi (përfshi edhe autorin e ketij opinioni) dhe ndoshta kishim pritshmëri për një rezultat pozitiv në këtë takim të parë në historinë e të mëdhenjve të futbollit. Harruam që jemi ende të vegjël në këtë lojë të madhe. Dhe mos ta çojmë kurrë nëpër mend të krahasohemi me Greqinë e vitit 2004. Sepse Greqia ka 7 pjesëmarrje në Europianë dhe Boterorë. Dhe se futbollistët e Greqisë së asaj kohe luanin të gjithë… në klube me zë në Europë. Shumica e futbollistëve tanë ngrohin stolin gjithë vitin nëpër klube përgjithësisht modeste.

Kjo nuk do të thotë që jemi dorëzuar. Ashtu siç u dorëzuan shqiptarët e Zvicrës në pjesën e dytë. Jo jo. De Biazi do të kerkojë deri në fund mrekullinë. Por të jemi realistë. Këto janë mundësitë tona. Mos manipulojmë askënd. “Kur fitojmë, jemi të mirë. Kur humbim, kaq mundesi kemi”. /GSH/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...