Published On: 27 Shkurt, 2016

Këtë vajzë jeni tuj e vra

Shkruan:Kimete Berisha

S’po du’ me mbrojt Teutën, veç po du’ me ua thënë edhe një tjetër të ‘vërtetë brutale’ për mashkulloren shqiptare.

Lidhna me jetë, e betohem në Zot, e ju garantoj qysh doni se me pas qenë Teuta motra, gruaja apo vajza e Ramushit, e Rexhep Selimit, e Fatmir Limajt apo e ndonji hundleshi tjetër, nuk kish guxu njeri i gjallë me ja përmend emrin se lëre ma m’i shti lula n’prapanicë.

Me ua dhanë Zoti krahtë me fluturu vajzës apo gruas së Dautit nuk kishit guxu me i thanë ‘shtini lulat n’b*thë’ apo qysh i tha Enveri Teutës ‘përdridhesh me lule’ pa u përdridh ajo hiç.

Ju kishin çu n’hanë e prap ju kishin kthy nga hana e ua kishin tregu ‘shartnet e turqnisë’, se ‘turku vetëm zor don’ sipas shqiptar’ve.

Teuta e ka pas babën e urtë, edhe vellezërit e saj nuk janë të belave e të stupcave, prandaj çohet mashkullorja e vrazhdtë dhe e ndjekin si të ‘bijën e Rajanit’.

Sepse, s’ka kush me mbrojt.
Me pa shqiptari butë, me gjet shqiptari naj jetime e me nxan në një qosh nuk lë gjë pa i ba.
Di raste që i dhunojnë edhe gratë në karroce.

Nekrofilia dhe mizogjinia e mashkullores shqipe ka shku aq larg sa një vajzë të re e kompleksojnë për varrin e babës së saj.

Atë vajzë e keni vra dhe, edhe pse nuk e njoh, e ndjej një keqardhje të madhe për të, kam frikë mos pikëllohet aq shumë e nuk çohet më në këmbë.
Se ajo është e re, ajo kujton që ju jeni dikushi.
Derisa ta kuptojë se këta mashkuj nuk qetësohen pa i shkel femrat si meçkat.

(termi i preferuar i tyre është ‘kudër’, këtë cilësor nuk e ndrrojnë me asgjë)

Mashkuj ma të këqij, njerëz ma kurrkushi se ju s’ka.

Si të idhnohen me një femër e quajnë ‘kurvë’, ‘lopë’, ‘budallicë’. Veç gratë e juaja kanë çka tregojnë për histerinë dhe kafshërinë tuaj.

A keni lënë gjë pa i thënë Teutës, kur e keni vra me fjalë plus keni marrë pëlqime nga femrat e frustruara, të cilat po ashtu sundohen e nënçmohen si robëresha nga naj tarak si ju.

Teuta nuk i dhuroi lule askujt, por i pranoi.
Çka ka pas me ba ajo, me ja gju lulet ftyrës a me pshty n’ftyrë. Pse s’po e pshtyni ju?
As me vo s’keni guxu me gju!

Derisa Teuta ta kuptojë se shumica e mashkujve shqiptarë kur idhnohen me gratë e me femrat e tyre i rrehin, me t’shkurtume ose me fjalë, shpresoj të bëhet e fortë dhe ta kuptojë se çdo mashkull që urren femrën dhe ndjen kënaqësi kur e shkel, është një mashkull i keq, që veç meshkujt i duken të mirë.

S’po leni gjë pa ju thënë femrave.
Njani dje, adhurues dhe aktivist i njohur i Albinit (me emër e mbiemër) shkoi aq larg sa më shkroi koment ‘ma hëngsh m*tin’
Oo njerëz ma barbarë, ma primitiv, ma t’pagdhendun, ma t’pa lexum e ma dhunues se ju nuk ka.

Mos u sjell butë me bishën.

Secila vajzë duhet ta marrë situatën në dorë, dhe me thonj ta mbrojë dinjitetin e saj.

Thash, ata meshkuj që janë të egër ndaj jush, nëndije protestojnë pse ju nuk jeni meshkuj, si ata.

 
Displaying 11 Comments
Have Your Say
 1. Xhafer Leci thotë:

  Le të flasin e shkruajn çka të duan, kësaj radhe e pam burrnin e burravecave… Unë gjithmonë jam përmbajtë që mos të bëhem i vrazhd dhe gojshthurur… Kultura ime nuk më lejon të merem me sharje fyerje… Por edhe vajza e dr. Rugovës dhe ajo e E. Malokut u treguan shumë të dobëta. E di se ato tash, këto ditë e kanë shumë vështirë… Po këto zonjusha kanë pasur mjaftë kohë të mendohen, se voten po ja japin një njeriu cili këkoj koken e dr. I. Rugivës. Dihet se po nga kjo kastë politike aktuale në pushtet u vra edhe shefi QIKut Enver Maloku i ndjer, ndjes pastë..!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. roni thotë:

  pse bre burra folni pa dit kurgja valla shqiptari kete te keqe e ka me te nieme flet po mosnI bre burra mos u tutni aq shum prej thaqit e di pse ja kenI friken sepse do jau largoi shkaun pergjithmon prej kosove e do njerezve po ju vjen merzi hahahaga po lene njerin mos u kapni per bole tI se ma te fort kosova ska urime zotri thaqi president

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. NEXHADI thotë:

  Nji fjal popullore thot nese me tregon me kend rrin dhe shoqerohesh te tregoj se kushe je ti ,pra dihet se Teuta me kend po rin dhe kush eshte duke ndejt tradhtar dhe hajna sikur isa eshte ber ashtu sikur isa ismeti melihatja besa g dhe shume te tjer

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 4. Vitor Spaqi thotë:

  Thoshte nje profesor ne sdudime kur ishim,citoj:kush qesh i fundit ai do te qesh dhe shume!
  O njerez lereni ket vajze te qete se ajo eshte e bekuar,ajo nuk eshte e djallezuar sepse s’kishte nje edukate te tille!
  Atehere te keni durim se kjo vajze me veprat dhe kontributin qe do ta jep ne te ardhmen..,,,ju lutem keni kujdes te deshmohet etika dhe morali nder shqiptare.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 5. fahri thotë:

  Ju moj Kimete shum mier paske shkrue krejt me vend ASHT SIKUR TE KISHE BA KIT KOMENT PARA VOTIMIT POR TANI NUK VLEN SE NUK ARSYTOHET AJ VOTIM KURQYSH AS FJALORI QE KAN PERDOR NUK ASHT I MIER PO QA ME BA QE NJERZIT JAN BA NERVOZ NUK MUJN ME DURU SE PER AS NJE QMIM NUK ASHT DASHTME VOTU DEPUTETET E LDK SEPSE TE GJITH E DIN QAI KA BA KY LDK E TASH NUK DUROHET SI KRYETAR SHTETI HIQ MUNDET MU ARSYTUE NESE THUHET QE ASHT E RE ,PO PRAP NUKASHT ARSYTIM SE NJE SEN E DIN QE 2 HER KAN TENTUE NJERZIT E KTI ME JA VRA BABEN.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(1)
 6. kapo thotë:

  Per veprimin e saj politik çdokush mund te shprehet..personalisht edhe une e quaj te ulet..por askush nuk ka te drejte te ofendoi dhe te perdor fjale te ulta per femren shqiptare..Nuk eshte ne traditen e shqiptarit ofendimi i femres.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 7. Mal Uka thotë:

  Teuta si vogelushe besoj qe do piqet e ma vone do i veren gabimet
  Kryesorja krejt cka po lexoj prej akterve qe benin LPK -en po dalin
  vepra te tyre qe me shkrime po ia thone njeri tjetrit Psh ne
  Parlament i than Hashim Thaqit Ku dhe kush e vrau Bejadin Allaqin
  qe e shpallet heroj Pra Teuta dhe familja e Rugoves duhet ta
  kuptojne qe Faqezite e pushtetit Per ta rrejt popullin gjeja se
  jan Rugovist E zgjedhin dhe e bejne deputete nje femij te Ibrahimit
  Teuta dhe vellezerit e sai duhet ti njofin anmiqet e Ibrahimit
  Por sa duket Ibrahimi ka vdeke me ka krejt !!! Nuk ka lane kerkan
  mas ! Andaj let te pushon ne ate bote se ne kete bote Emni i ti
  Perdoret si mjet manipulimi edhe nga ata qe ia nalshin telefonat
  edhe nga ata qe i qitnin bume per ta likujdu Andaj Teuta ka gabue
  rane qe eshte bere pjese e pazarit te karrikave te Isa Quhallit
  Dhe Hashim Matrapazit Vetem kosova mund ta zgjedh nje persekutor
  Si Hashim thaqi Per te cilin kurr dhe asnjehere nuk mund te lexosh
  qe ka bere nje veprim te mire Vofte e zeza me ju Deputet!
  Nepotist te flliqet e te pist Hajna e uzurpator E mrama do u vije
  me vurmak e zor !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(0)
 8. skender thotë:

  marre marre shteti i kosoves dohet me denu se pakti 3 vjet burk per sjellj ne parlament edhe ndaj teuta rugoves se tish kan baba gjall aj kurr njet as parlament as kun me hi ma skish mujt ;aj qen si fisnik muti duhet munis prej veti qfar famile te flliqt ka fa…… ja …fisnik muti &&& respekt ga une per teuta rugoven edhe per kimete berisha :skender uka

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(3)
 9. jetoni thotë:

  uka nuk ishte ne burg as per urtesi as per shqiperi por per hajni

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(4)
 10. Milazim Halilaj thotë:

  E nderuar sa e lexova ket skjarim dhe nese kam ber ndonji gabim ju kerkoj falje ju dhe Mbretreshes Teuta Rugova.met vertet jam shum i zhgenjyar dje me voten e saj..un jam nji aktivist i fillimit te LDKes.Rugoviste dhe kto fjal qe ju shkruaj po ju shkruaj me lot te pergjakur se me par do e deshiroja vdekjen se votimin e Thaquit President dje ju Preshendes perzemersisht ju dhe Mbretreshen Teuata Rugova

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(0)
 11. muhameti thotë:

  pershendetje z.Kimete me vjen keq per ato fyrje qe ja paskan ber teutes por turpi i takon ajo nuk erdh ne at vend si deputete se kishte ndonje zgjuartesi por evotuan per hater te babait a eke degjuar edhe njeher te vetme ne foltore sigurisht se jo sepse as di qka thot por kulmi qe dje nuk u kerkoi askush deputetve te ldk ti kapin stupcat por vetem te rrin ne koridor e jo ne parlament sepse ju edini se qka ndodhi me presidentin e ndjer si mbet mbi dhe duke mos lejuar te vorroset me garden kombetare me te pakenaqur jan antaret e perbetuar te LDK qe i votuan por ra kjo pun e upa e tashofin tjeter her si do imarrin votat keta deputet qe tradhtuan.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...