Published On: 5 Shkurt, 2016

Këta janë personat, të cilët u arrestuan afër Manastirit të Deçanit

Personat të cilët u arrestuan një javë më parë afër Manastirit të Deçanit, me dyshimin se ishin të përfshirë në grupe terroriste, vijnë nga qytete të ndryshme të Kosovës: Kushtrim L. Kurti, një nga personat në fjalë, është nga fshati Smolicë e Gjakovës, Kushtrim Q. Rama- po ashtu nga Komuna e Gjakovës, përkatësisht nga fshati Rashkoc i kësaj komune, Arben S.Ymeri- nga fshati Zllatar i Prishtinës dhe Alvan U. Kelmendi- nga fshati Zuker i Prishtinës.

Sipas burimeve të Gazetaës Blic, dy të fundit kanë qenë të armatosur, me ç’rast njëri u gjet me revole të kalibrit 9 mm dhe tjetri me AK/47.

 Ndryshe, është raportuar se Gjykata Themelore në Pejë, të hënën iu ka caktuar atyre masën e paraburgimit prej një muaji. Lidhur me këta persona, nuk është faktuar lidhja me terrorizmin, por vetëm armëmbajtja pa leje, pasi që akoma nuk është gjetur ndonjë argument që dëshmon se personat në fjalë kishin lidhje me grupet terroriste. Me këtë rast, një gjë të tillë e ka pohuar edhe prokurorja Valbona Haxhocaj.

“Nuk ka asnjë dyshim që të njëjtit kanë lidhje me terrorizëm dhe diçka e tillë nuk është vërtetuar. Unë jam duke hetuar vetëm për armëmbajtje pa leje”, ka deklaruar Haxhosaj. /GazetaBlic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...