Published On: 30 Korrik, 2016

Këta janë helikopterët që Amerika ia dhuroj Kroacisë si përgjigje ndaj Serbisë

Me pesë helikopterët e parë të tipit “Kiowa Warriors” OH-58 D, ushtria kroate ka marrë edhe pjesë rezervë, si dhe simuluesin për stërvitjen e pilotëve. Në Aeroportin Zemunik në Zarë sot kanë aterruar transportuesi ushtarak C-5 Galaxy i cili i ka sjellë pesë helikopterët e parë nga 16 të cilët Kroacia ia ka dhuruar Amerika.
Me pesë helikopterët e parë të tipit “Kiowa Warriors” OH-58 D, ushtria kroate ka marrë edhe pjesë rezervë, si dhe simuluesin për stërvitjen e pilotëve, transmeton lajmi.net.

11 helikopterët tjerë në Kroaci do të arrijnë brenda vitit të ardhshëm.

Bëhet fjalë për helikopterë luftarak të lehtë, që falë tyre, siç shkruan Jutarnji list, ushtria kroate do të bëhet shtet dominues në Ballkan sa i përket manovrimit në ajër dhe sistemit ajror.

Helikopterët e dhuruar, të cilët do të jenë në përbërje të Eskadrilës së helikopterëve në bazën ajrore 93, janë prodhuar nga viti 2010 deri në vitin 2012, kurse të shfrytëzuar operativist janë ndërmjet viteve 2012-2015.

Helikopterët janë të armatosur me armë standarde, sensor optiko-elektronik dhe radio komuniko dhe pajisje navigimi.

Këta helikopterë shihen edhe si kundërpërgjigje ndaj Serbisë, pasi që këtë vit shteti Rusia i ka dhuruar disa helikopterë shtetit fqinj.

Po ashtu ka një kohë të gjatë që këto dy vende po garojnë ndërmjet veti se kush e ka primatin e fuqisë ushtarake në rajonin tonë.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Per ti gezuar keto favore kriatet u menduan dhe vepruan qysh para 1971 kur ia futen nji grusht asaj serbosllavie krimunale qe e quanin Jugosllavi , nepermes Levizjes Masive ( MasPok ) dhe lideres se saje , Savka Dapceviq -Kuqar..
    Atebote , politikanet shqiptar te Kosoves Autonome , te martuar kryesusht me gra serbe ose joshqiptare ( sepse , ne ate kohe ishte regull i pashkruar qe nese nji shqiptar i Kosoves donte te avancohej ne politike ,ne asnji menyre gruan nuk duhej ta kishte shqiptare ). Te kroatet , sa i perket martesave politike , ishte e kunderta nga politikanet shqiptar te Kosoves prandaj sot, por edhe neser ne Kroaci , do te arrijne ndihma ushtarake amerikane pa fund kurse ne shqiptaret e Rep. Se Kos…., ne as FAK -un s po mundemi me e formue

    Përgjigjiuni
    Pelqej(5) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...