Published On: 7 Shtator, 2016

Këta janë gazetarët që u bën këshilltarë politik të liderëve shtetëror

I keni njohur përmes televizori por nga ta keni lexuar edhe në gazeta. Gjatë raportimeve si gazetarë, kanë qenë kritik  për punën e institucioneve shtetërore.

Por tash shumë prej tyre janë bërë pjesë e këtyre institucioneve duke kaluar nga gazetaria në politikë, shkruan Magazina.al. Shumë prej këshilltarëve politikë, që liderët shtetëror i kanë angazhuar rreth vetës, janë gazetarë.

 Puna e tyre edhe tash lidhet më shumë me media pasi kryesisht janë të emruar këshilltarë për media.

Por a humbi gazetaria kosovare dhe fitoi politika me këto kalime?

Magazina.al sjell listen e emrave të gazetarëve që kaluan në politikë, kurse ju vlersojeni vet kush humbi e kush fitoi.

artani
Artan Behrami – këshilltar politik i presidentit të Kosovës
Ka punuar në “Gazeta Express” dhe televizionin “Klan Kosova”. La gazetarinë duke u bërë fillimisht këshilltar i Enver Hoxhajt gjatë kohës sa ishte ministër i Arsimit e më vonë edhe ministër i Jashtëm. Tash është këshilltar i presidentit Thaçi.
valmiri
Valmir Klaiqi-këshilltar politik i kryepralamentarit, Kadri Veseli
Ka punuar në gazetën “Lajm”, “Gazeta Express”, gazeta “Tribuna”,  televizionin “Top Channel”. Ka dy muaj që punon si këshilltar politik i kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli.
bashmiri
Bashmir Xhemaj-këshilltar politik i ministrit të Jashtëm, Enver Hoxhaj
Ka qenë për një kohë të gjatë gazetar në KTV. Pas një pauze nga ky profesion, nisi angazhimin si këshilltar i ministrit të jashtëm Enver Hoxhaj në mandatin e kaluar dhe vazhdon edhe sot.
xeni
Shkelzen Dragaj – këshilltar i ministrit të Bujqësisë
 Për një kohë punoi si gazetar në “Koha Ditore” e më pas në Infopress. Por ka vite që është emruar këshilltar i Memli Krasniqit, edhe gjatë kohës sa ai ishte ministër i Kultures por edhe tash si ministër i Bujqësisë.
drilon
Drilon Zogaj- drejtor i zyrës për Informim në Qeverinë e Kosovës

Ka punuar si gazetar në të përditshmen “Bota sot”, gazetën “Lajm” e më pas në “Zëri”. Kur la gazetarinë u angazhua në MPJ, por me të ardhur në Qeveri, Isa Mustafa e mori afër vetes.
osaj
Asdren Osaj – Këshilltar i ministrit të Financave
Gazetarinë në mediat e shkruara e la prej se kaloi në Komunën e Prishtinës si zyrtar për informim në qeverisjen e Isa Mustafës. Aktualisht, Osaj është këshilltar politik i ministrit të Financave, Avdullah Hoti.
tinka
Tinka Kurti – zyrtare për informim në Vetëvendosje
Njihet për punën e saj si gazetare në KTV e më pas edhe ne portalin “Indeksonline”. Por më vonë Tinka la gazetarinë për të vazhduar punën në Vetëvendosje.
emanueli

Emanuel Demaj – zv,ministër i Jashtëm
Më herët ka punuar në mediat lokale në komunën prej nga vjen, kurse para se të marrë pozitën e zv.ministit të Jashtëm ishte në First Channel. Tash Demaj është zëvendës i Enver Hoxhajt.

Këta janë vetëm disa. Ka shumë prej tyre që kanë lënë gazetarinë dhe punojnë nëpër institucione shtetërore. Zyrat për informim janë të mbushura me gazetarë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...