Published On: 17 Korrik, 2016

Këta janë dy gjeneralët që organizuan grushtshtetin (VIDEO)

Turqia u përfshi mbrëmjen e të premtes nga një grusht shteti, ku humbën jetën 265 persona dhe 1140 të tjerë mbetën të plagosur.

 3 mijë ushtarë janë arrestuar si pjesë e këtij puçi, por autoritet turke kanë thënë se organizatorët e këtij grushti shteti kanë qenë disa persona, të cilët do të gjykohen për tradhti ndaj kombit.

Mediat në Turqi raportojnë se një prej drejtuesve të këtij grushti është Akin Ozturk, ish-komandant i Forcave Ajrore të Turqisë, i cili u pensionua nga ushtria në gusht të vitit 2015, po i cili ka vazhduar të shërbejë si anëtar i Këshillit Suprem të Ushtrisë.

Ndërsa personi i dytë për të cilin mediat turke raportojnë si organizator i puçit, është gjeneral Metin Iyidil, komandant për Ushtrime Luftarake dhe Mbështetje i Forcave Tokësore dhe të Komandës së Doktrinës.

Por truri i këtij puçi sipas autoriteteve është Muharrem Kose, për të cilin deri tani nuk ka asnjë informacion. Kryeministri i Turqisë Binali Yildirim, tha mbrëmë vonë se gjenerali që ndihmoi grusht shteti është vrarë, por ai nuk ka cituar asnjë emër.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...