Published On: 15 Gusht, 2017

Kështu mund ta largoni ankthin

  • “Përpos përzgjedhjes së gjësendeve të shëndetshme ushqimore, konsumimit të sasive të mjaftueshme të lëngjeve dhe evitimit të kafeinës dhe alkoolit, ekzistojnë edhe metoda të tjera për largimin e ankthit me anë të ushqimeve”, thotë ekspertja, dr. Uma Naidoo.

Studimet kanë treguar sesi karbohidratet e komplikuara metabolizohen më ngadalë, duke ndihmuar në mbajtjen stabil të nivelit të sheqerit në gjak, gjë që krijon ndjenjën e qetësisë dhe rehatisë.

Evitimi i shujtave çrregullon nivelin e sheqerit në gjak, prandaj mund të paraqitet ankthi, përcjell lajmi.net.

Duhet rritur konsumimin e ushqimeve që kanë shumë magnez, sikur që janë perimet e gjelbra me fletë, bishtajat, pemët me gëzhojë, farat dhe drithërat integrale.
Në mënyrë që organizmi juaj të ketë mjaft zink, duhet të hani ushqime si: mëlçi, mish të lopës, të kuq të vezës, etj.

Është parë se edhe ushqimet, si: kastravecët turshi, lakrat turshi dhe kefiri, ndikojnë në largimin e ankthit.

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...