Published On: 9 Mars, 2016

Këshilli i Ushtarakëve në diasporë reagon dhe mbështetë fuqishëm hetimin e vrasjes së Kolonel Ahmet Krasniqit, fajëson dy qeveritë shqiptare


LEXONI Hulumtimin e plotë të shqiptari.eu:

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-ekzekutori-i-kolonelit-i-paguar-300-mije-dm-mik-per-koke-i-presidentit-thaci/

Reagim dhe demantim i një pjese të shkrimeve të botuara nën titullin – Ministrin e luftës kolonel Ahmet Krasniqin e vrau Artan L. për 300 mijë marka!” , botuar me 23 dhe 28 shkurt 2016 në portalin tuaj elektronik shqiptari.eu. (Shënim i redaksisë datat e pasakta dhe numrin e shkrimeve po i lëmë siç janë në reagim).

Ne, Këshilli Kordinues, si dhe të gjithë Ushtarakët në diasporë, në emër të kolegëve tanë të apostrofuar në artikullin e lartpërmendur, z.Hilmi Nebihut dhe z.Ismet Ibrahimit, e mohojmë vërtetësinë dhe i demantojmë fuqishëm pohimet e cekura në lidhje me implikimin e kolegëve tonë në komplotin dhe likuidimin e Ministrit të parë të Mbrojtjës, kolonel Ahmet Krasniqit.
Ne njëkohësisht përshëndesim dhe mbështesim fuqishëm çdo iniciativë të mirëfilltë për zbardhjen e këtij akti kriminal dhe kërkojmë nga autori i këtyre shkrimeve që sa më parë të drejtohet tek organet e drejtësisë dhe ti deponoj të gjitha faktet dhe informatat që ai i posedon. Krahas përkrahjes dhe konsideratës sonë për iniciativën e ndërmarrë, ne i përkujtojmë redaksisë ndjeshmërinë e lëndës në fjalë.
Në këtë drejtim apelojmë me këmbëngulësi tek organet e drejtësis së Republikës së Kosovës, si dhe tek ato të Republikës së Shqipërisë, që të marrin përsipër përgjegjësinë institucionale dhe historike që u takon dhe të fillojnë me hetime serioze mbi aktin barbar të vrasjes së Ministrit të parë të Mbrojtjës mu në qendër të kryeqytetit Shqiptar. Në të njejtën kohë, ne pjestarët e Këshillit Kordinues të Ushtarakëve në Diasporë, sikurse dhe kolegët tanë të sipërpërmendur, shprehim gatishmërinë tonë të përhershme për bashkëpunim dhe mbështetje të parezervë të të gjitha institucioneve juridike drejt zbardhjes përfundimtare të këtij akti barbar dhe shqiptimin e dënimit të merituar të gjithë atyre që ishin të implikuar në këtë akt kriminal.
Karshi apelit tonë drejtuar sistemeve juridike të Kosovës dhe Shqipërisë, ne njëkohësisht i drejtohemi edhe kryeministrit aktual të Kosovës, z. Isa Mustafa, duke i rikujtuar atij borxhin dhe përgjegjësinë morale e politike që ai mban, si ministër i atëhershëm i po të njëjtës qeveri të së cilës pjesë ishte edhe kolonel Krasniqi në kohën e kryrjes së krimit ndaj tij. Prandaj, zotri Kryeministër tani ka ardhur koha që ju ta realizoni premtimin e dhënë dhe të inicioni procesin e shumëpritur hetimor ndërshtetërorë, me qëllim të identifikimit të veprimeve dhe përgjegjësive institucionale të të dyja qeverive të asaj kohe, të cilat me apo pa vetëdije e mundësuan komplotin dhe vrasjen e Ministrit të Mbrojtjes, tani Heroit të Kosovës, kolonel Ahmet Krasniqit.

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Qendrim Hoxha thotë:

  Qenka ndezur Ilmi Nebihi a? Apo ju ka ndez bishti me ne fund? Hiq gajle mos ke, Gjykata Speciale do te trajtoje CDO VRASJE te luftes dhe pasluftes. Kush I ka lexuar deshmite ne gjuhen angleze, kete pune e di. Hetimet e Gj. Speciale kane filluar ne Shqiperi, qysh para 16 vitesh. Andaj, vone ju ka ra ndermend te reagoni. Secili do te jep pergjegjsi, per kete te jeni te sigurt… Fundja, lexoni pak edhe anglisht. Askush nuk ka shku nga kjo dynja, borxhet pa I la. Mbaje me shendet Ilmi Nebihi, tu ka kendu kenga o milioner I Zvicres, qe befas u bere milioner pas vrasjes se Kolonelit. Nuk eshte lehte te behesh I pasur ne Zvicer, e kete e di Dick Marty me se miri.Do te komentoj gjykimin tend me shume pasion, Ilmi vizitori I pufave te Zheneves.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. nuhi thotë:

  O mergim tar dihet kush ka gisht ne vrsjen e amet krasniqit un dy ftyra te sodit I kisha burgos

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 3. Enver Hoxha thotë:

  Ju o te nenqir,a nuk keni sy e vesh,qe aktori i krimit eshte i shkruar shume qart,por me duket ju po kerkone kali per Rahovec?Populli duhet ngritur e dhene denimin,por pritet gjykim nga kjo qeveri, e keni ngrere trasht e surles.Prite beg se del hendek.Hendek keni me gjete vete nga kjo qeveri kriminele.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 4. Jahjush qerimi thotë:

  nuk e shof aspak te arsyeshme qe ti dergojme kerkesa apo shkrime qe kan karakter me dinjitetin e heroit te kombit kolonelit AHMET KRASNIQIT. Qeveria aktuale ne krue me z. Mustafa i takon kohes me te zymte dhe me te erret andaj nuk kemi pse tju drejtohemi kriminelve te cilt sot e 16 vite po na sjellin kosoven ne tharkun e serbogabelve, prandaj bashk kombasit e mij ju lutem qe mos te perdormi nje tip lutje ketyre horrav, por ti denocojme per te gjitha krimet politike qe kjo qeveri ka ushtruar mbi figurat e liris dhe simbolet me te shenta te atedheut tone.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...