Published On: 15 Qershor, 2016

Këshilli i Evropës ndan 29 milionë euro për Specialen

29.1 milionë euro i ka ndarë Këshilli i Evropës për Gjykatën Speciale.

Kjo u bë e ditur për Klan Kosovën nga një zyrtare e KE-së, e cila ka shtuar se këto para u ndanë bashkë me 34 millionë euro tjera për mandatin e ri të EULEX-it.

 Ky vendim është marrë mbrëmjen e së martës.

Siç, thanë nga KE-ja detajet tjera rreth shumës për Specialen do të jepen në një shpjegim më të gjerë të lëshuar si dokument gjatë ditës së sotme.

Këto mjete janë të dedikuara për çështjet operacionale të Dhomave të Specializuara dhe prokurorin e specializuar siç njihet ndryshe Specialja në dokumente.

Gjykata Speciale për krimet e luftës në Kosovë do ta ketë selinë në Hagë.

Kjo gjykatë do të merret me akuzat për krime gjatë viteve 1999 – 2000 të ngritura ndaj pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...