Published On: 6 Shkurt, 2016

Këshillë nga Çollaku: Të gjithë te Jahjaga!

  • Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku ka këshilluar liderët politikë në vend që t’i përgjigjen pozitivisht ftesës së Presidentes Jahjaga për dialog. Thotë se duhet përpjekur për normalitet në vend në shërbim të shtetit dhe qytetarëve. “Prandaj, jepni fund kushtëzimit dhe hezitimit. Bëhuni të pathyeshëm në shërbim të shtetit dhe qytetarëve. Shkoni në dialog dhe filloni tani e mos prisni deri të hënën”, thotë Çollaku.

Shkrimi i plotë i Çollakut:

Nuk thyhet opozita, nuk thyhet pozita! Nuk përçahet opozita e bashkuar e aq më pak koalicioni i madh i bashkuar! Ky është mjerisht pak a shumë diskursi i gjykimit të disa liderëve politik ndaj ftesës së presidentes së vendit për takim të përbashkët të liderëve politik, në përpjekje për ta tejkaluar krizën politike aktuale, të imponuar nga partitë opozitare. Them i disa liderëve sepse është pozitive që tani më liderët e pozitës e kanë konfirmuar pjesëmarrjen në këtë takim. Ndërsa me habit hezitimi i liderëve të opozitës që ende nuk e kanë bërë një gjë të tillë.

Ndoshta janë duke i dëgjuar analizat dhe opsionet e këshilltarëve të tyre. Mirë ia bëjnë, le ti dëgjojnë. Por në fund të ditës llogaria politike për veprime të gabuara apo të mira shkon vetëm në adresë të liderëve. Një nga këto këshilla që liderët opozitarë janë duke marrë në këto çaste mund të jetë që pjesëmarrja në dialogun e përbashkët të kushtëzohet me diskutimin e një pike të vetme- shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme. Mirë boll, e çfarë pastaj? Një këshillë tjetër mund të jetë refuzimi i ftesës për dialog në mënyrë që të shmanget qoftë edhe një foto e përbashkët apo shtrëngim i duarve ndërmjet liderëve politik në vend. Dhe bëjnë mirë që mendojnë dhe i këshillojnë në mënyrë kaq negative sepse kështu e shuajnë çdo shpresë për mirëkuptim eventual ndërmjet liderëve. Kështu shuajnë shpresat dhe pritjet e qytetarëve në rast se ky është qëllimi i tyre. Unë besoj se këshilltarët në rast se ka të tillë, tani ose kurrë duhet të japin këshillën e duhur – dialog menjëherë dhe pa kushte.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...