Published On: 23 Janar, 2016

Këshilla si ta ulni dëshirën për ushqim

Dëshira e tepruar për ushqim është sikur bimët e këqija në lëndinë. Shfaqen papritmas dhe ju vetëm dëshironi t`I eliminoni.

Por është një mënyrë më e shpejt dhe më e shëndetshme ta shuani urinë sesa ta bëni një vizitë tek frigoriferi. Ndiqni këto 4 këshilla se si ta eliminoni dëshirën për ushqim.

1. Përtypni camcakëz

Kur përtypni qamqakëz, lëvizja përsëritëse dërgon sinjale në një pjesë të trurit, e cila e kontrollon apetitin dhe ngopjen. Nëse truri mendon se ti njëmend je duke ngrënë, ju do të ndiheni të ngopur. Shijet e ëmbla gjithashtu aktivizojnë dhe lirojnë një kemikal të trurit të quajtur serotonin, e cila është një ndjesi e mirë. Niveli I ulët I serotinës, shkakton që ju ta ndjeni dëshirën për ushqim.

2. Bëjeni dentistin tuaj krenar

Mundohuni ta mbani me vete gjithmonë një brushë dhe pastë të dhëmbëve të vogël, që t`i pastroni dhëmbët kur ju kap uria. Shija e mentes së pastës, e bënë që ushqimi të ju duket më pak I dëshirueshem. Në një studim të bërë në universitetin Wheeling Jesuit, njerëzit të cilët nuhatën erën e mentës gjatë ditës ata kishin ngrënë 3.000 kalori më pak gjatë asaj jave.

3. Bisedoni me një koleg/e të lezetshëm

Kur jeni nën presionin e punës, trupi juaj liron një hormon stresi të quajtur cortisol, e cila i tregon trurit tuaj të kërkoj shpërblime. Por ajo për të cilën ju keni dëshirë në të vërtetë është që të ndiheni mirë. Çdo lloj shpërqendrimi që ju stimulon lumturinë do të ju ndihmoj ta mbani nën fre dëshirën për ushqime me kalori. Gjeni një kolegë apo kolege të cilët janë të gatshëm të ju ndihmojnë t`I kaloni disa minuta duke biseduar rreth planeve për vikend apo çkado tjetër. Një bisedë e shkurtër ju ndihmon të liroheni nga stresi.

4. Luani një lojë me Tetris

Ju ka ardhur dëshira për ushqime jo të shëndetshme? Luani një lojë Tetris në telefon. Duke luajtur këtë lojë klasike për vetëm 3 minuta, do ta eliminoj dëshirën për ushqim, kafeinë dhe nikotinë për 24%, sipas një studimi të bërë në Britani. Ngjyrat e ndezura dhe format lëvizëse në lojë, përzien aftësinë e trurit që të vizualizoj çfardo që jeni duke dëshiruar, thonë hulumtuesit. Dhe ky efekt zgjatë edhe pasi ta përfundoni lojën

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...