Published On: 14 Shkurt, 2016

Kerry: Shqipëria është në rrugën e duhur

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry gjatë një konferencë të përbashkët me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, ka deklaruar se Shqipëria është anëtare themeluese e koalicionit për të kundërshtuar një luftë kundër ekstremizmit të dhunshëm, që mundohen ta shtrembërojë fen.

Kerry theksoi se marrëdhëniet në mes Shteteve të Bashkuara janë të ngrohta dhe të dy vendet do të mund të punojnë më shumë në mes vete.

Ai tha Shqipëria nuk është thjesht një mike për SHBA-të, por është një vend anëtare e NATO-s dhe kjo sjellë një përgjegjësi të këtij vendi për rajonin.

“Jeni në rrugën e duhur sa i përket legjislacionit, jam i lumtur për reformat që keni bërë në drejtësi. Kjo është diçka që udhëheqja juaj ka marr dhe ata janë të përkushtuar për një qeverisje më llogaridhënëse. Kjo kërkon mbështetjen e çdo qytetari në Shqipëri”, ka thënë ai.

Kerry shtoi se Shqipëria mund të mbështetet në miqësinë e plotë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Kurse, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka deklaruar se zhvillimi i mëtejshëm i partneritetit në mes SHBA-ve dhe Shqipërisë, do të luaj një rol kyç në sigurinë e rajonit.

Rama shtoi se shqiptarët u janë mirënjohës Shteteve të Bashkuara, pasi pa ta shqiptarët në tërsi nuk do të ishin më të respektuar si kurrë më parë dhe se Shqipëria nuk do ta arrinte reformën gjatë këtyre viteve.

“Objektivi ynë i përbashkët është që marsi të jetë muaji i votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend, sa i përket reformave. Me Shtetet e Bashkuara nuk na ndan asgjë dhe na bashkon gjithçka”, ka thënë ai.

Rama tha se dialogu në mes Kosovës dhe Serbisë, nuk është një dialog i lehtë por është pa diskutim e vetmja rrugë për të arritur suksesin.

Në konferencë nuk ishte paraparë të ketë pyetje.

Kerry ka zhvilluar një takim me kryeministrin Rama ministrin e Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati. Ai në aeroportin “Nënë Tereza”, ka takuar presidentin e Shqipërisë, Bujar Nishani, ku për disa minuta kanë diskutuar në këmbë me Nishanin. Në aeroport ka qenë edhe ambasado ri amerikan Donald Lu.

Nga kryeministria, sekretari Amerikan i Shtetit John Kerry do të takohet edhe me kryetarin e PD-së, Lulzim Basha dhe disa deputetë të PD.

Takimi përmbyllës i vizitës të Kerry-t në Tiranë do të jetë me disa të rinj ku pritet të përcjellë mesazhe për të ardhmen dhe sfidat e Shqipërisë.

Vizita e John Kerry në Tiranë është e 5-ta e një Sekretari amerikan Steti, që për një vend të vogël si Shqipëria mund të konsiderohet një mesazh i qartë i miqësisë që lidh këto dy vende.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...