Published On: 14 Shkurt, 2016

Kerri në Tiranë, nis takimi me Bushatin në Kryeministri (FOTO/ VIDEO)

Ka mbërritur në aeroportin e Rinasit rreth orës 09:45 Sekretari amerikan i Shtetit, Xhon Kerri. Avioni i kryediplomatit amerikan u ul në tokën shqiptare 45 minuta më vonë se orari i bërë më parë zyrtar në media.

Ai është pritur në aeroportin “Nënë Tereza” nga Presidenti i Republikës, Bujar Nishani dhe ambasadori amerikan, Donald Lu.Kryediplomati amerikan pati një bisedë rreth katërminutëshe me kreun e shtetit, në shkallët e avionit. Biseda e shkurtër me gjasë është kushtëzuar nga mbërritja me vonesë e Kerrit në Tiranë.

Pas takimit me presidentin, Sekretari amerikan i Shtetit është nisur drejt Kryeministrisë, ku ka takuar homologun shqiptar, Ditmir Bushati.

Menjëherë pas përfundimit të takimit me ministrin e Jashtëm, Kerri është pritur nga kryeministri Rama, me të cilin do të mbajë pak minuta më vonë një konferencë të përbashkët për media.

Shefi i diplomacisë amerikane do të niset më vonë drejt një hoteli pranë Kryeministrisë, ku do të takojë kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe eksponentë të opozitës.

Takimi i fundit i Kerrit në Tiranë do të bëhet me përfaqësues të shoqërisë civile, në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar. E gjithë vizita e kryediplomatit amerikan në vendin tonë pritet të zgjasë jo më shumë se 4 orë.

/Shekulli Online/

1

Avioni

a

b

c

bulevardi

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...