Published On: 26 Qershor, 2016

Kërcënohet imami shqiptar, Tahir Kukiqi, në New York (VIDEO)

Siç raporton Steve Langford, gazetari i CBS2, kur myslimanët ishin duke kryer lutjet e Ramazanit në Qendrën Kulturore Islame Shqiptare, në Tompkinsville, të enjten në mbrëmje, imami ka vënë re një burrë që dukej shumë i zemëruar dhe i cili shkonte drejt tij.

“Dhe ai filloi menjëherë me mallkimet – ‘Ju myslimanët e mallkuar. Kam dëgjuar se ju jeni këtu për të na pushtuar’”, ka thënë imami, Tahir Kukiqi, transmeton Koha.net.

Familjet së bashku me fëmijët e tyre po shikonin teksa i dyshuari vazhdonte të kërcënonte në një nga xhamitë më të mëdha në Bregdetin Lindor.

“Ai filloi të bëjë edhe me gjeste – ‘Do t’ju pres. Do t’ju pres shumë keq’”, citon Kukiqi fjalët e të dyshuarit.

Kukiqi tregoi se këtij burri i ka thënë që të qetësohet, ndërsa ai mori një tub prej metali të cilin e drejtoi kah ai, transmeton Koha.net. Kukiqi po ashtu ka thënë se ky burrë e kërcënoi me vrasje.

“Jo vetëm mua, por të gjithë myslimanët”, tha imami Kukiqi.

Policia thotë se ka arrestuar Angel Mercado, 38 vjeç, adresa e të cilit është e shënuar si një shtëpi e braktisur, një bllok afër xhamisë.

Një fqinj ka njoftuar se Policia ka rrethuar shtëpinë e Mercados në mesnatën e së enjtes, menjëherë pas kërcënimeve ndaj xhamisë.

Imami, i cili ka emigruar në SHBA nga Kosova 14 vjet më parë, ka thënë se dëshiron që të gjithë – posaçërisht i dyshuari – ta dinë qëndrimin e tij në vendin e tij të dytë, Amerikën, transmeton Koha.net.

“Ne konsiderojmë se ky vend është, si të them, parajsa e Zotit në tokë”, ka thënë Kukiqi.

Akuzat kundër të dyshuarit përfshijnë posedim të armës, ngacmim të shkallës së rëndë dhe kërcënim i shkallës së dytë – krim urrejtjeje.

Policia ka thënë se i dyshuari ka një histori të vjetër kriminale.

Vitin e kaluar, Policia në Staten Island kishin arrestuar një të dyshuar për lidhje me ISIS-in, pikërisht në muajin e Ramazanit. Atë kohë, imami Kukiqi pati thënë se terroristët e ISIS-it janë të çmendur, të cilët, sipas tij, nuk mund të quhen as njerëz.

“Këta njerëz së pari sulmojnë myslimanët. Ata na bëjnë të kalojmë nëpër ndjenja të rënda dhe dhimbje. Sa herë ndodh diçka, qoftë ajo e shtënë në Teksas apo një arrestim këtu apo atje, nuk ka lejon të jetojmë në paqe. Ata njerëz janë të çmendur. Nuk mundem madje t’i quaj as njerëz”, ishte shprehur Kukiqi një vit më parë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...