Published On: 9 Shkurt, 2016

Kërcënimi: “Nëse mbështet Blushin, do të heqin vajzën nga puna”

Deputeti i Partisë Socialiste Ben Blushi, gjatë një interviste të dhënë sot në mbrëmje për gazetaren Eni Vasili në News 24, kur u pyet nëse ka edhe socialistë të tjerë që e mbështesin në lëvizjen e tij brenda partisë për të sfiduar Edi Ramën për postin e kryetarit, bëri një koment të papritur.

“Fakti që iu mendoni se nuk ka të tjerë që më mbështesin nuk është dobësia ime, por është terrori dhe tmerri që ka pushtuar një strukturë të tërë. Një deputet më ka thënë që e kanë kërcënuar se nëse mbështet Blushin publikisht do të të heqin vajzën nga puna.”

Gazetarja Vasili e pyeti se kush do ta bënte një gjë të tillë.

“Kush mund ta heqi, unë mund ta heq dot vajzën e një deputeti nga puna? Po ju a mund ta hiqni dot? Mund ta heqin ata që e kanë futur në futur në punë apo jo?”.

Me heret Blushi tha se “Edi Rama është i pafytyrë. E dini ju, se nuk doja të përdor fjalë për tillë, por më duhet ta bëj. Edi Rama po përgatitet që në Kongres të bëjë zgjedhje me proklamacion. E dini ju çfarë do të thotë kjo? Do të thotë zgjedhje me dorën ngritur.

Ja këtë kërkon Edi Rama. E kush nuk do të ngrinte dorën? Unë jo, por ajo deputetja e kërcënuar do e bënte”, u shpreh Ben Blushi.

Duke iu referuar anëtarësimeve të reja në PS, fushatë kjo e ndërmarrë nga kryeministri Rama, kandidati për Kryetar Ben Blushi thotë se nuk duhet përdorur shteti për të rritur partinë.

Sipas tij, është e dhunshme të marrësh administratën dhe ta anëtarësosh në parti.

“Si ka mundësi të pranosh në PS vajza dhe djem  që thonë  erdha në PS sepse shërbimi i punësimit më dha një punë, sepse shërbimi social më dha një asistencë. Ne po marrim administratën, po e fusim në parti”.

“Me favoret që jep shteti i kërkojmë të marrin tesera. Kjo është e padrejtë, kjo është e dhunshme. E detyrojmë një njeri me halle të marrë teserën”, tha Blushi në emisionin “Studio e Hapur”.

Blushi tha gjitahshtu se nuk ftohet nga PS neper mbledhjet qe organizon Rama kohet e fundit neper rrethe dhe se nuk do ta prishte koalicionin me Meten nese zgjidhet kryetar, pasi sipas tij PS nuk i ka votat per te qeverisur e vetme, por ai do ta normalizonte koalicionin, qe sipas Blushit s’mund te jete nje aleance vetem epr te dnare vendet e punes ne administrate.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...