Published On: 23 Mars, 2016

Kërcënime dhe shantazhe familjes së Ahmet Krasniqit dhe “Zanatlinjtë e burgjeve”!

 

SEFF KRASNIQI

“Ne të Lëvizjes (LNÇKVSHJ) së Metush Krasniqit nuk i kemi organizuar demonstratat e vitit 1981, por i kemi përkrahur”, Sabri Maxhuni-Novosella.

Emrin e tij e kam dëgjuar kur kam qenë në gjimnaz në Prishtinë. Në një byrektore, me zë të ultë, flisnin dy njerëz me moshë të pjekur dhe hanin burek.

Njëri, «I kishin lshu k’ta»!
Tjetri, «kon ashtu more»?
«Qy kon? K’ta që ia kanë zanat haspsoneve» dhe bëri me kokë.
«Novoselltë a»?
«Po, ama le tash, shuj…»

Po atë ditë, nga kurreshtja, e kuptova kush ia kishte zanat burgjeve!

Takimet e mia me Sabri Maxhuni-Novosella

E kam takuar katër herë në jetë. Tri herë kalimthi dhe janë takime me detale që nuk çojnë peshë. Por, një takim me Sabri Maxhunin-Novosella, është shumë domethenës për mua për të cilin do të flas në vazhdim.
22 shtator 1998, në orën 06:45, më cingërroi telefoni. Përgjigjem dhe në anën tjetër, një zë që mezi fliste, më tha : « Ngushëllime, për kolonel Ahmet Krasniqin»
Qysh?
«Mbrëmë na e vranë në Tiranë»

Ky zë i mbytur në vaj më mbyti edhe mua. Ishte zëri i Kadri Osmanit (Manit), i cili e mbylli telefonin. Ndjesë pastë! Atëherë jetonte në Bern.
Sapo u qetësova pak, i bëra një telefonatë, mikut tim të studimeve, Ismat Tahirajt, i cili më shprehu ngushëllime dhe u mërzit shumë. (Në banesën e tij në Zvicër e kemi organizuar takimin e Ahmet Krasniqit dhe Salih Çekajt).
Meqë ndodhesha në punë, sapo u ktheva në shtepi i telefonova Shefqet Jasharit-Strofcit. I shpreha dhe më shprehu ngushëllime. Ishte i tronditur, jo më pak se unë. U organizuam të udhëtojmë për Tiranë. Dikush më telefonoi dhe më tha: « Kujdes, ambasada e Shqipërise nga sot kishte vendosur regjimin e vizave për të gjithë kosovarët » ! Të nesërmen, me Shefqetin shkuam në Bern dhe aq hoqëm zor derisa i morëm ato virane viza sa … dhe e huqëm varrimin për pak.

Aterimi në aeropotin e Tiranës

Më në fund arritëm në Tiranë. Në aeroport nuk di kush nga ministria e Mbrojtjes erdhi me një limunzinë dhe na mori. Isha krejt i humbur. Krejt çka më kujtohet janë policët me maska me ngjyrë të ndryshme nëpër rrugët Tiranës ! Në këtë kakofoni maskash nuk dihej kush ishte polic e kush terrorist, kush shqiptar e kush, ndoshta, serb që flet bukur shqip. Gjithçka në Tiranë merrte frymë mbrapsht.
Pra, nuk mbërrimë në varrim. E huqëm për pak. Ishim vonuar shkaku i zvarritjes se vizave. Shqipëria zyrtare e Fatos Nanos, Paskal Milos dhe Fatos Klosit kishte bërë gjithçka që edhe varrimi i ministrit të Luftës të dukej i varfër, i padinjitetshëm, më i zakonshëm se i zakonshëm. Kishin pasur frikë nga varrimi masiv dhe madhështor. Ky ishte turpi i Shqipërisë së asaj kohe, të cilën, megjithatë, Ahmet Krasniqi e donte dhe në biseda të lira thoshte “Të lumtë ne që e kemi Shqipërinë”!
Na thanë se të gjithë ata që kanë marrë pjesë në varrim, ishin mbledhur për një çmallje të fundit në « Shtëpinë e ushtarit”, në Tiranë. Shefqeti tha, po shkojmë edhe ne. Në hyrje, para « Shtepisë së ushtarit » takuam Hilmi Nebihin dhe Ismet Ibrahimin që na shprehen ngushëllime. Mbrenda ishin mbledhur shumë njerëz. Kishte mbërri gruaja, vajza dhe djali i Ahmetit nga Kroacia. Edhe Behxheti, i vëllai, kishte mbërri nga Gjermania. Ky kishte arritur të marr pjesë në varrim. Kishin mbërri, me gjysmë shpirti, edhe disa familjarë nga Kosova të cilëve iu bashkova, pasi u përshëndetëm. Bashkë me këtë trupë të vogël familjarësh kishte edhe persona që nuk i njihja apo ishim harruar pa u parë me vite. Më bënë një vend, në këmbë, afër një gruaje me të clën nuk njiheshim. Pas pak, ajo më pyeti ; « Po ti, vëlla, kush je» ? I tregova, mezi duke mermeritur nëpër dhëmbë. Më përqafoi fortë dhe u mbush me vaj.
« A po më njeh»? Jo, i thash !
« Mergimja e Azizit jam ».
Tash e përqafova unë. E ku ta njihja, nuk ishim parë kurrë, por kishim këmbyer letra dikur në fëmijëri kur kemi qenë në klasët e shkollës fillore !
U përshëndeta me shumë persona.
Njëri që më bëri fort përshtypje, edhe pse njiheshim mirë, as nuk më përshëndeti as s’e pëshëndeta (ishte Meriman Braha-vëllai i Shaban Brahes). Në shkollën Teknike në Prishtinë kishim punuar bashkë. Kur e patëm zgjedhur Kryetar të LASH në Prishtinë, sallën në shkollën e Medrezes “Allahudin” shkova e rezervova unë me të ndjerin Mustafë Sopin (të cilit iu pati vra djali i hastretit bashkë me Isa Kastratin). Pra, ishin ushtarë i UÇK-së. Jemi takuar edhe disa herë në Zvicër në kuadër të LAPSH-it.

Shkuarja te varri i ministrit të Luftës

Pas pak, iu afrova Behxhetit dhe i thash të shkojmë te varri i Ahmetit, te varret e Sharres. Shkuam bashkë me Behxhetin dhe Shefqet Jasharin-Strofci. Gjatë rrugës, çele guri gojën! Asnjë fjalë, asnjëri prej nesh. Dikund blemë buqeta lulesh. Mbërrimë te varri. Pasi bëmë një ritual në heshtje, secili për veti, shikova anash. Mbi dërrasën e një varri të hapur rishtas i mbuluar me dhé të freskët, lexova mbishrimin “… Azem Hajdari…”! Vendosa ta mas me hapa distancën në mes dy varreve. Numrova pesë hapa. Duke u kthyer te varri i Ahmetit erdhën disa njerëz të panjofshëm. U përshëndetëm. Ishin nga Shqipëria. Njëri prej tyre tha, «Erdhëm t’i bëjmë homazhe minsitrit të Kosovës». Po, iu thamë. – Ja ky është varri i minstrit të Mbrojtjes. «Jo», tha njëri prej tyre, « Ky ishte ministri i Luftës, sepse s’kishte çfarë të mbronte. Ai donte ta çlirojë Kosovën nga serbi». Kjo është historia e titullit, ministri i Luftës, që i panjohuri ia dhuroi Ahmet Krasniqit. Kurrë s’kisha dëgjuar, por mu duk shumë i qëlluar. Ndieva një lehtësim në shpirt. Duke shikuar për rreth, nga ana e kundërt e varrit të Azem Hajdarit, pashë një pllakë ku shkruante: «Këtu pushon Ymer Dishnica…” I mata dhe më dolën shtatë hapa nga varri i ministrit të Luftës-Ahmte Krasniqi.

Ky ishte GPS-i im i asaj kohe.

Pastaj e di që jemi kthyer në qytet, por meq isha fare i humbur nuk di sesi na ka kaluar pasdreka e vonë. Asgjë s’mbaj mend.

Kërcënime dhe shantazhe familjes së Ahmet Krasniqit

Ra mbrëmja dhe terri e mbështolli Tiranën. Shkova në hotel, tash s’më kujtohet emri, ta takoj prapë Behxhetin dhe pjesën tjetër të familjes së Ahmetit dhe ta marrë një dhomë për veti. Dikush na tregoi se Behxheti me familjen e ngusht të Ahmetit nuk ndihej as mirë as i sigurtë.

«Në hotel po i kërcënojnë në vazhdimësi », thanjëri nga dy rojet qëndronin te dera e dhomës dhe s’lejonin askë t’i afrohej derës pa u konsultuar me dikë tjetër. Në përpjekje për të gjetur një solucion, më shkoi mendja që i kishim edhe disa të afërm në Fier dhe deshta ta kërkoj ndihmën e tyre. Por, ç’e do, atëherë komunikimi nuk ekzistonte sikur sot. Si për ta ngushëlluar vetën i telefonova Ismet Tahirajt për t’i treguar për situatën deshprues që gjeta në Tiranë. E ndryshova pak zërin. Kur e kuptoi që isha unë, m’i tha dy-tre fjalë… dhe mirë ma bëri!

“Paska çu fjalë Sabri Novosella”

Në atë deshprim dhe pështjellim, cingërroi telefoni i dikujt. Nuk e njoha. Pas një bisede të shkurtër me dikë, u kthye nga unë dhe tha: “Paska çu fjalë Sabri Novosella. Le të vinë të gjithë te unë. Kam vend për të gjithë”.
Na moren me vetura dhe shkuam te Sabriu, në Durrës. Na priti me shumë bujari. Kishte qëlluar aty edhe i vëllai, Selatin Novosella. Vinin dhe dilnin njerëz. Hapeshin e mbylleshin tema nga më të ndryshmet. Normal në bisedë dominonte Ahmeti Krasniqi, Metush Krasniqi, Jusuf Gërvalla, lufta e UÇK-së, etj. Bisedën e mbanin Sabriu dhe Shefqeti. Selatini inkuadrohej, por jo shpesh. Nuk besoj që e kam hapur gojen as dy herë. Vetëm dëgjoja dhe vështroja. Edhe Behxheti heshtte dhe rrinte i qetë. Nuk mund ta kuptoja pse kjo vrasje kaq makabre. As nuk mund ta imagjinoja rrjedhën e pasvrasjes, e cila do të pasojë shumë shpejt dhe si është më së keqi.

Tentimi për ta shpallur Ahmet Krasniqin tradhtar

Ende pa u terur gjaku, filloi lufta e shpalljes tradhtar të Ahmet Krasniqit, nga LPK, por e tëra bëhej në emër të UÇK-së. Në Kosovë LPK nuk njihej nga populli, ndërsa për UÇK-n dinin edhe femijët në barkun e nënave… Në këto shpifje nga më të çuditshmet printe “Zëri i Kosovës”. Ky nuk më habiste, sepse ishte organ i LPK-së, herë me adresë, herë pa adresë. Edhe “Zëri i Popullit” këndonte, si papagall, të njëjtën këngë. Më së shumti më kanë habitur gazeta e studenteve të UP, së asaj kohe, dhe agjensia e posaformuar “Kosovapress”. Të gjithë shanin, shpifnin dhe kërcënonin.
Kishte kaluar ora 22h00. Telefonoi Miftar Ziba dhe kërkoi të vie te Sabriu për ta takuar familjen e Ahmetit. Nuk vonoi dhe erdhi. Sapo u përshendetëm, Miftarit i cingërroi telefoni. Ishte dikush që kërkonte ta takojë familjen e Ahmetit. Shumëkush donte ta takojë familjen e Ahmetit. I thanë që ishte bërë vonë, e kërkoi një numër të s’di kujt. Miftari e nxori bllokun e vogël dhe iu hap vetëvetiu në faqen ku në rendin e parë lexova një emër që më befasoi. Thash vetëmeveti në këtë faqe, ky bllok qenka hapur shpesh. Emrin e një personi për të cilin më vonë do të dëgjoj shumë histori dhe akuza nga më të ndryshmet. Fjala është për Ibrahim Klemendin!
Meq isha shumë i lodhur dhe i merzitur, kur më caktuan një shtrat ku mund te flija – u gëzova. Edhe djali i Ahmetit, Floreni, erdhi afer meje apo Behxheti, nuk me kujtohet mire… Ndoshta të dytë.

Shkuarja në Elbasan për vizitë familjes dhe varrit të Aziz Zhilivodës

Të nesermën, prapë Sabriu me shumë zemërgjerësi na pyeste secilin se si e kishim kaluar natën. Pasi hëngrëm mëngjes, tha « e kam një propozim ». Mbetëm syhapur. « A e rezervoj një kombi dhe t’i shkojmë në Elbasan në vizitë familjes së Aziz Zhilivodës dhe bëjmë homazhe edhe te varri i tij» ? Na pëlqeu të gjithëve. I tha dikujt : « Dil te plepat e rezervoje një kombi se per 10 minuat po vimë ». U nisëm për Elbasan te Mergimja, mendoj që ishim gjashtë veta. Na priti shumë e gëzuar dhe njerëzishëm. Duke shkuar rrugës Sabriu na tha: “ Kush sa të dojë dhe të mundet, por Mergimes dihet t’i lëmë diçka » Pas vizitës, në të dalur nga shtepia e vajzës së Aziz Zhilivodës e kryem porosinë e Sabriut. Shkuam ta vizitojmë edhe varrin e Aziz Zhilivodës, siç e patëm planifikuar. Një varr i thjeshtë me një dërrasë ku veç mbishkrimit s’kishte as hënë as yll, por një shqiponjë. Kështu e mabj mend unë.

Kthimi në Durrës

Kur u kthyem në Durrës, pas dreke dolëm të shetisim këmbë në plazh. Unë bëra gjiron time me Selatin Novosellën. Nuk di s’i nisi biseda dhe më pyeti për demosntrata e vitit 1981. I tregova se atëherë isha profesor në shkollën Teknike të Prishtinës « 19 Nëntori » (tash 28 Nëntori) dhe kisha marrë pjesë vazhdimisht me një mikun tim të atëhershëm (Bajram Bujupin dhe të ndjerin profesorin e historisë Zeqen). Por, nuk i takoja asnjë grupi ilegal. Prapë insistoi se çfarë mendoja ? Mendnimin që ia thash nuk i pëlqeu. Ashtu mu duk. Ishte një mendim pak i guximshëm apo ndoshta i shkujdesur para një të burgosuri politik. Megjithatë, në disa qarqe flitej se kishte gisht UDB-a dhe qellimin ia arriti Serbia duke anuluar Kushtetutën e Kosovës të vitit 1974…
Selatin Novosellës i kishte bërë përshtypje mendimi im dhe e përmendi edhe dy herë kur u kthyem në shtepi te Sabriu. Herën e dytë, si për ta mbyllur këtë bisedë ndërhyri Sabriu “Ne të Lëviszjes (LNÇKVSHJ) të Metush Krasniqit nuk i kemi organizuar demonstratat e vitit 1981, por i kemi përkrahur”. Këtu mabroi biseda që më nxori nga situata.
Disa ditë pasi e kam shkruar këtë shkrim, por që nuk e kisha publikuar ende, një shpjegimin të Sabri Novosellës-Maxhuni e lexova në këtë shkrim: http://botasot.info/opinione/528179… (Si i organizojë Serbija Demonstratat e vitit 1981) Bota sot, 22.03.2016.

Takimi me kolegët e Ahmetit

E bëmë dhe një natë te Sabriu. Të nesërmen, para se të kthehemi kishin vendosur të na takojnë « kolegët dhe bashkëpunëtorët Ahmetit ». Nuk u permd asnjë emër. Kur mbërrimë në shtepinë ku ishte vra Ahmeti, me Behxhetin, Hazirin dhe Shafqet Jasharin-Strofcin, u trishtova. Na lanë të presim një copë herë të mirë. Nuk e dinim pse? Gjatë kësaj kohe shikoja për rreth. Po çfarë të shihje!? Një shtepi e vjetër pa asnjë lloj infrastrukture të survejimit. Rruga para derës se oborrit dhe oborri kishin qenë të shtruara me kallderm klasik. Një kamerë në hyrje e kishin insrtaluar pasi kishte ndodhur vrasja. Mund të ngjante në gjithçka, por në minisri jo. Nga kurreshtja, vendosa të hy mbrënda. Në korridor gjeta një ushtar që flinte në tokë mbi një tapet dhe një tjetër që posa ishte zgjuar. Dikush tha që kishin mbërri një natë më parë nga Kroacia.

Dikur erdhën

Bënte kohë e mirë dhe më sa më kujtohet u ulëm në oborr para derës së hyrjes. Kur u ulëm, para neve u shfaqën zëvëndësi i Ahmetit, i njderi, Agim Mehmeti. E di që ka qenë edhe Hilmi Nebihi. Na ngushëlluan. Të vetmen pyetje që e bëri Shefqeti ishte kjo: “Po si ndodhi që lejuat të vritet ministri i Mbrojtjes”. Agim Mehmeti, shpjegoi se si kishte kohë që ministria e Mbrojtjes ishte vënë në pozitë të vështirë dhe kërcënohej e shantazhohej. Nuk permendi emra. Ishte shumë i shqetësuar edhe ai, por i qetë gjatë bisedës. Asnjë tjetër s’më kujtohet. Agimi, në ndarje, i tha dikujt të na e sjell nga një fotografi të Ahmetit në kornizë prej druri. Kur ma dhanë, e vendosa mbi gjunj dhe shpërtheva në vaj. Nuk mund të besoja. U përshëndetëm dhe nuk di pse u desht të ndalemi në një farë kafeneje afër Minstrisë që ngjante në një fermë kuajsh. U ulëm me Behxhetin në terracë dhe porositëm nga një pije. Pas pak erdhi një ushtar dhe na foli. Mu duk se ishte i njëjti që kur mbërrimë e gjetëm duke fjetur në korridor. I mbushur vazhdimisht me emocione nuk i dalloja mirë ata që i takoja dhe nuk më bënin ndonjë përshtypje.
Pas pak kohe shkuam në qendër të Tiranës në kafenenë Nikolino, nëse nuk ia kam harruar emrin. Isha me Behxhetin. Nuk vonoi, në një tavolinë afër nesh erdhi dhe ul një njeri. Porositi Wisky dhe na shikonte me bisht syri. Pinte duhan dhe sa here e shkundëte cigaren, për tu dukur i kamur, qellimisht lejonte t’i dukej unaza e trash prej ari. Behxhetit i « hini në kry ». Ishte i sigurt që ishte një njeri i një fshati fqinj me Zhilivodën (megjuan i Sibovcit) dhe që tashmë jetuaka në SHBA! Ma pati thënë edhe emrin e tij, por tash s’më kujtohet. Gati sa nuk u çova ta pyes. Beha më qetësoi, e më tha, « jo nuk bënë kurqysh ». E frenova vetën.

Nisja për aeroport

Erdhi koha të nisemi. Me Shefqet Jasharin-Strofcin, Behxhetin, Hazir Krasniqin u kthyem për Zürich me aeroplan. Kur hymë në aeroplan në Tiranë, nuk di kush e njohu, dy renda pas nesh qendronte ulur një djalë: « Qy, qy”, tha, “ ku qenka ulur vëllai i Nasim Haradinajt ». S’më bëri asnjë përshtypje dhe s’ia lëshova sytë. E kisha fiksuar fotografinë e Ahmetit që e mbaja në prehër.

Pra, edhe Ahmeti ishte me ne, por në kornizë!

Pse këtë shkrim për të burgosurin, fisnikun dhe historianin me këdnvështrim të veçantë e të gucimshëm?

Për hir të fisnikërisë së Sabri Maxhunit-Novosella, i cili përç se është një i burgosur politik për mua mbetet një njeri fisnik, patriot dhe një shkrues i Historisë Kombëtare me një këndvështrim krejt të ri dhe të guximshëm krahasuar me atë që e kemi mësuar nga propaganda komuniste pas LDB. Shpresoj që nga librat e tij të mësojnë shumë profesorë dhe shumë akademikë të Shqipërisë Etnike dhe më gjerë. Ja vetëm dy shembuj. Të dalësh me libër dhe të thuash me bindje se Kongresi i Berlinit kishte shpetuar atë që mund të shpetohej për shqiptarët është trimëri. Kjo bie ndesh me të gjitha librat e historisë në gjuhën shqipe të shtypura pas LDB ku thuhet se Kongresi i Berlinit i coptoi tokat shqiptare dhe akuzohet Evropa kurvë. Vërtetë Kongresi i Berlinit i coptoi tokat shqiptare, por kurva ishte Rusia e fortë e jo Evropa e dobët “që shpetoi atë që mund ta shpëtonte”.
Të thuash haptas e me bindje dhe të argumentosh se Demonstratat e vitit 1981, i organizoi Serbia është guxim. Madje, Sabri Maxhuni-Novosella, me këtë rast, citon edhe emra të perveçshëm dhe bënë një “Betim publik” duke i vënë në siklet Ali Lajçin dhe Gani Kocin, se “kush ishte studneti spiunë i UDB-së që i spiunonte” në organizimin e demonstratave të vitit 1981.

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ja-si-udb-a-serbe-i-organizoi-demonstratat-e-vitit-1981-video/

http://www.shqiptari.eu/tri-kryenecesite-e-ibrahim-rugoves/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Osman Osmani thotë:

  Po kyqem edhe une ne kete diskutim me nje seri shkrimesh per temen ne fjale.

  Ju deshiroj lexim te kendshmem:

  Lëvizja për Republikë Shqiptare në kuadër Lëvizjes Kombëtare Shqiptare

  (Fakte, dokumente dhe dëshmi mbi organizimin e kërkesës së shtruar në demonstratave e vitit 1981 për Republikë Shqiptare dhe forcave organizuese të saj!)

  Ky shkrim i takon një pjese të një serie shkrimesh të dokumentuara edhe me fakte plotësuese e dëshmi përcjellëse mbi individët dhe grupet e organizuara që ndër të tjera kanë vepruar kryesisht nga platforma politike për Republikë. Tërë këtë trajtim, për aq sa mundemi do të përpiqemi ta bëjmë në mënyrë sa më objektive dhe duke njohur e respektuar faktet e deritashme të ditura të veprimtarisë atdhetare e përparimtare të individëve, grupeve e organizatave të organizuara ë kanë vepruar edhe nga platforma dhe me kërkesa tjera ideologjike, politike e atdhetare, qoftë paqësore e oportuniste në kuadër të strukturave e institucioneve të sistemit, qoftë aktive e revolucionare në kuadër të rezistencës dhe luftës kundër sistemit të huaj të padrejtë, pushtues, shtypës e shfrytëzues me përpjekje edhe shfarosëse.

  Roli i veprimtarëve të “paorganizuar”

  Në prag të demonstratave të vitit 1981, duke filluar aty nga vitet e 70-ta, u shtua dukshëm jo vetëm numri i individëve, por edhe i grupeve e organizatave politike shqiptare, të cilat për shkak të rrethanave te atëhershme ishin të detyruara të vepronin në ilegalitet qoftë të pjesshëm qoftë të plotë. Përpos grupeve formale e joformale si dhe organizatave atdhetare dhe revolucionare të kohës, shumë i rëndësishëm ishte edhe roli dhe veprimtaria e individëve e personalitete të ditura e të atillëve që edhe sot e kësaj dite kanë mbetur anonim. Roli dhe ndikimi i këtyre individëve dhe personaliteteve para, gjatë dhe pas demonstratave të famshme të vitit 1981 ka qenë shumë i rëndësishëm dhe në situata të caktuara kultivues, e i cili herë-herë ia ka kaluar edhe subjekteve të organizuara të kohës.

  Demonstratat gjithëpopullore me 26 mars e 1, 2 e 3 prill 1981 dhe ato të mëvonshme janë rezultat i (bashkë-)veprimit të pjesëtarëve të grupeve e organizatave të ndryshme, por edhe të individëve, grupeve e shoqërive te paorganizuara politikisht.

  Njëanshmëria nga pozitat e kundërta

  Se çfarë qëndrimesh dhe veprimesh janë mbrojtur asokohe palët ekzistuese, dihet botërisht. Ata që nuk e dinë, këshillohen të konsultojnë dhe tu referohen programeve dhe aktiviteteve të strukturave të apostrofuara.

  Meritat që individë të caktuar, me peshë në sistem, mund të kishin sa i përket avancimit të çështjes kombëtare, do të duhej tu mjaftonin atyre, për të mos pasur nevojë të injorojnë të tjerët, apo në rastin më të keq të mos shpifin e intrigojnë siç bëri pjesa e bashkëpunëtorëve fanatik të pushtetit, të cilët nuk u mjaftuan vetëm me kaq, por edhe urdhëruan ushtrimin e represionit individual, grupor e kolektiv, deri edhe urdhëruan ushtrimin e torturës çnjerëzore deri në mbytje karshi të burgosurve politik (siç është rasti me Afrim Abazin), deri edhe cytjen e inskenimeve dhe nxitjen e pjesëtarëve të lëvizjes ilegale kundër njeri tjetër.

  Zyrtarët shqipfolës të sistemit herë hapur e herë fshehur në luftën e tyre speciale kundër kërkesës ultimative për Republikë, aludonin p.sh. se; demonstratat e shqiptarëve për republikë i kanë organizuar herë UDB-ja e Serbia, herë KGB e Rusia e herë- herë edhe Bullgaria, apo edhe “armiku i brendshëm reaksionar në bashkëpunim me atë jashtëm imperialist”, siç thonin ata, për të përfunduar se ato ishin të nxitura e organizuara nga Shteti amë i shqiptarëve dhe PPSH-ja, vetëm pse këta të fundit kryenin më të voglin obligim kushtetues dhe kombëtar.

  Më poshtë në shkrim dhe në vazhdimësi edhe në të ardhmen do të publikojmë pjesë dokumentesh dhe dëshmish (duke dhënë edhe burimet) që ndriçojnë të vërteten dhe plotësojnë zbrazëtitë e shumta të krijuara qoftë rastësisht apo qëllimisht…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...