Published On: 8 Shkurt, 2016

Kelmendi sulmon Vetëvendosjen: Ju s’keni tru për të folur për taktikat e Ramush Haradinajt

Anëtari i Kryesisë së AAK-së, Muhamet Kelmendi ka reaguar ndaj Vetëvendosjes lidhur me pjesëmarrjen e Ramush Haradinajt në tryezën e organizuar me partitë politike, ku munguan dy subjektet tjera opozita, Vetëvendosje dhe Nisma.
“Z.Hoxha i VV-së, gabim taktit apo jo i kryetarit të AAK-së është çështje që e vendos anëtarësia e saj dhe populli i Kosovës”, shkruan Kelmendi.

“Askush, as ju dhe ndokush tjetër, inkompetent nuk mundet dhe nuk ka të drejt të vlerëson pjesëmarrjen e R. Haradinaj në takimin e thirrur nga Presidentja. Por për më shumë fatkeqësi, z. Hoxha nuk futet fare në qëndrimet që i paraqiti kryetari i AAK në takim, z. Haradinaj, por njëanshmërisht vlerëson, se gjoja gabim taktik”, shkruan ai.

Lexojeni postimin e plotë të Muhamet Kelmendit:

Z. Hoxha i VV!
Gabim taktik apo jo i kryetarit te AAK -se eshte ceshtje qe e vendos anetaresia e saj dhe populli i Kosovës.
Askush, as ju dhe ndokush tjeter, inkompetent nuk mundet dhe nuk ka te drejte te vlereson pjesemarrjen e R. Haradinaj ne takimin e thirrur nga Presidentja.
Por per me shume fatkeqesi, z. Hoxha nuk futet fare ne qendrimet qe i paraqiti kryetari i AAK ne takim, z. Haradinaj, pa njeanshmerisht vlereson, se gjoja gabim taktik.
Jo nuk ishte gabim!
Diskutime dhe bisedime behen me cdo situate. Te perkujtohen bisedimet ne mes paleve ne lufte dhe ne konflikte politike etj.
Qellimi eshte paraqitija dhe ruajtja e qendrimeve politike, pa leshime ne deme
te shtetit.
Kete duhet vleresuar!
Cdo kush qe e barazon takimin e sotem te Ramush Haredinaj me takimin e vitit 1998 me Zemajn ne Dukagjin nuk shkon. Jane dy gjera te ndryshme, ndonese te nje medalje, te shtetit te Kosoves.
Pra, perkundrazi!
Atehere dhe sot takimet shkuan dhe shkojne ne interes te kombit. Ne te kunderten atehere do kishte konflikte vellavrasese e edhe sot eshte gjendja e njete.
Edhe sot, si atehere, ne takim, Z. Haradinaj i riktheksoi qendrimet e tere opozites. Me ate ai e barti mendimin dhe kerkesat ne te gjitha nivelet e UE dhe ne SHBA.
Beri te qarte te ardhmen e vendit dhe rrugen qe duhet ndjekur vendi per te ecur nga shteti i lire dhe sovran. Pra, as kjo nuk edhte ne kundershtim me shtetin e Kosoves.
Vleresimet behen mbi keto baza, e jo mbi baza individuale, te cilat jane ne kundershtim me parimet e shtetit te Kosoves.
Partite i kane qendrimet e veta te vecanta. Ndaj jane parti te pavarura. Ndryshe nuk do kishte parti.
Dhe, per fund: Veprimet e z. Haaedinaj i analizon vetem AAK dhe populli i Kosoves me votat e veta. Ata e vertetojne ate veprimrari. Askush tjeter nuk ka te drejte vleresimi te R. Haradinaj.
MK

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...