Published On: 6 Maj, 2016

Kelmendi reagon ndaj Veselit: Si nuk ke marre ta barazosh Kosovën me Izraelin

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Gëzim Kelmendi, ka reaguar ndaj deklarimeve të kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i cili ka thënë se Kosova është si Izraeli, dhe se Kosova duhet të largohet nga Turqia.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/zbulimi-trondites-nje-deputet-i-kuvendit-te-kosoves-e-mbyti-dino-asanajn-ne-spital/

Ai, nëpërmjet një postimi në Facebook, deklaratat e Veselit i ka quajtur fyese, duke mos e pranuar krahasimin e Kosovës me Izraelin.

“Kryetar i Kuvendit të Kosovës, si nuk të vjen turp, si nuk ke marre ta barazosh Kosovën me shtetin e Izraelit”, shkruan Kelemendi në Facebook.

Ndërsa, sa i përket deklaratave të Veselit se Kosova duhet të largohet nga Turqia, kryetari i partisë Fjala, ka thënë se ai ka kaluar çdo kod dhe normë diplomatike, dhe ka fyer rëndë raportet e shkëlqyera me Turqinë, kur ka thënë se duhet “larguar nga Turqia”.

“Mos harro se Republika e Turqisë është prej vendeve të para që ka njohur Pavarësinë e Kosovës dhe është prej vendeve që vazhdon të lobojë fuqishëm për Pavarësinë e Kosovës. Ndërsa Izraeli ende nuk e ka njohur Pavarësinë e Kosovës. Ju si Kryetar Kuvendi po e izoloni Kosovën, po dëshironi t’i largoni miqtë më besnikë që ka Kosova. Kosova ka nevojë edhe për SHBA, Be, Turqinë dhe të tjerët”, ka thënë Kelmendi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...