Published On: 16 Maj, 2016

Kelmendi: Azem Syla nuk ishte kurrë komandant i UÇK’së, por veç i Çagllavicës

Ibrahim Kelmendi, aktivist i njohur i Lëvizjes Popullore të Kosovës ka thënë se më në fund populli e kuptoi se Azem Syla kurrë nuk ka qenë komandant e UCK’së por vetëm një komandant  i Çagllavicës.

Sipas tij kurrë nuk është vonë të demaskohet njeriu, e diçka e tillë i ndodhi shumë vite pas luftës Sylës.

Ky është reagimi i plotë i Kelmendit i shkruar vetëm pak orë pas transmetimit të dokumentarit të “Zona Express” që i është kushtuar Sylës.

• Sidomos pjesëtarët e devotshëm të UÇK-së nuk duhet të ndihen të turpëruar, pse njëri nga krye-komplotistët e UÇK-së, Azem Syla, tashmë u demaskua, se nuk ishte asnjëherë komandant i UÇK-së, por na paskësh qenë një “komandant i Çagllavicës”. • Në ndërkohë po zbulohen e konkretizohen fakte të reja që po e demaskojnë këtë komplotist të UÇK-së. Ata që dinë fakte të reja nuk duhet të heshtin, duke menduar se po e komprometojnë UÇK-në. Përkundrazi, duke i demaskuar ne vetë komplotistët “tanë”, e fisnikërojmë edhe më shumë UÇK-në madhështore të Heronjve Adem e Hamzë Jashari, Zahir Pajaziti, Adrian Krasniqi, Luan Haradinaj, Ilir Konushevci, Fehmi Lladrovci, Ismet Asllanit, Ilaz Kodra, Bekim Berisha, Xhemajl Fetahu… • Përse duhet të hesht Shukri Buja që ka urdhëruar policinë ushtarake të UÇK-së për ta arrestuar gjatë Lufte marionetën e Serbisë, Fahrudin Gashin (“farukun”), i cili paskësh qenë kolegë i komplotistit Azem Syla, dhe Azem Syla e ka urdhëruar ta liron; • U dashen 18 vjet që Metush Zenuni të thyej heshtjen, për na informuar që Azem Syla e ka fut informatorin e Serbisë, “farukun”, në mesin e 64 ushtarëve të UÇK-së, që po futeshin nga Shqipëria në Kosovë, më 06.06.1998… • Komandantët e zonave të UÇK-së, do të duhej të informojnë, se Azem Syla nuk u ka dhënë mjete financiare të Fondit Vendlindja thërret gjatë viteve 1994-1999, edhe pse ai dhe Xhavit Haliti ka fut në kthetrat e tyre rreth 70 % të mjeteve të Fondit. • Nait Hasani, Rexhep Selimi, Sokol Bashota…, do të duhej tashmë të informonin, sa mjete financiare ua ka dorëzuar “komandant” Azem Syla gjatë viteve 1994-1998. • Tashmë, a ka ndonjë bir nëne ose dobiç kurve që mund të dëshmon se ndonjë strukturë kompetente e ka zgjedh ose emëruar Azem Sylën komandant i çfarëdo niveli në UÇK.
Loading...
 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  Xhafer ,
  Ti Xhafer nmujsh rri rahat
  thite e shtabit mos i ngerrzhat
  Thiun e masdh e kan shti ne thark
  ka me qite krejt cka ka ne bark
  Mos e nguc Adem Demaqqin
  Prishe me turr e ka germazin
  Ia ka hanger turrin pleqnija
  Se kish blegrue qysh blegron dhija
  Mos e hap Xhafer Otkosin
  Se po e preke at Fatos Klosin
  Ruje nmujsh tertaq kudusin
  Verrtataq kan marre statusin
  Pra Xhafer mos na e prish soben
  Ngusht jan kane me e rrxu Rugoven
  Me e kullote xhafe, thite kosoven !
  Tash specjallja iau epe kunoren !
  Hoxh Shefqeti le tjau knon doven !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Sefedin Krasniqi thotë:

  KUSH ËSHTË DËSHMOR E KUSH JO SIPAS IBRAHIM KELENDIT

  Në një shkrim që ia kishte kushtuar Ibra komandantit të çagllavicës kishte treguar se kurrë Azem Syla s’paska qenë komnadant i SHP të UÇK-së. Po, Bislim Zyrapi a ishte Shef i Shtabit të UÇK-së? Mirë, t’i lëmë anash komandantët se na u kanë përzi kabllat, të mos themi ndryshe.
  Pse dëshmorët e Ibrahimit edhe unë i di për deshmorë si psh : Adem e Hamzë Jashari, Zahir Pajaziti, Adrian Krasniqi, Luan Haradinaj, Ilir Konushevci, Fehmi Lladrovci, Ismet Asllanit, Ilaz Kodra, Bekim Berisha, Xhemajl Fetahu…

  Athua, veç po pyes se nuk merakosen fare, a i njeh Ibra për deshmorë edhe dëshmorët e mi si psh Salih Çekajn, Agim Ramadanin, Rrustem Bruqi, Lumni Surdullin, Enver Alaj dhe dëshmorët tjerë të Brigades 138 “Agim Ramadani” të rënë në Betejen e Koshares.
  1 Abaz Isuf Thaqi 14.09.1964 Ozdrim-Skenderaj 16.05.1999 Koshare
  2 Abedin Hysen Murtezi 10.11.1975 Mollopolc-Shtime 05.05.1999 Koshare
  3 Abush Liman Loku 21.07.1978 Kutlin-Kaçanik 09.04.1999 Koshare
  4 Adem Bajram Selmani 01.07.1967 Tropoj-Shqipëri 19.06.1998 Koshare
  5 Afrim Mehmet Krasniqi 13.11.1968 Terpez- Malishevë 06.05.1999 Koshare
  6 Afrim Beslim Selmanaj 03.05.1973 Savrovë-Therandë 15.04.1999 Koshare
  7 Afrim Ahmet Stojaku 04.02.1981 Arbanë-Prizren 19.04.1999 Koshare
  8 Afrim Xhafer Gashi 15.06.1969 Hajvali-Prishtinë 19.05.1999 Koshare
  9 Agim Hysni Ramadani 03.05.1963 Zhegër-Gjilan 11.04.1999 Koshare
  10 Ali Miftar Hasi 23.12.1951 Cermjan-Gjakovë 11.05.1999 Koshare
  ….
  113 Zeki Xhevat Shulemaja 23.07.1974 Prishtinë 16.04.1999 Koshare
  114 Zekri Musli Dardhishta 02.08.1970 Korpsiq- Kaqanik 16.04.1999 Koshare
  A ishin edhe këta ushtarë të UÇK-së ?! Unë them me bindje që ishin. Ibra e di që aty ku ka qenë Adem Jashari dhe Zahir Pajaziti ka qenë edhe Salih Çekaj. Por goja s’ia qet Salih Çekajn as Agim Ramadanin, sepse këta s’e kanë pasur komandant as komandantin e çaglavicës (Azem Sylen) as komandantin e Eko Holding” dhe të “Tele Point” (Ibrahim Kelmendin) http://www.insajderi.com/hulumtime/13585-2/ , sepse këta s’i kanë njohur komandatët e LPK-së.

  Kështu e ka kur komandantit të çagllavicës ia fut komandanti i “EKO Holding” dhe “Tele Point”

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...