Published On: 8 Janar, 2016
Bota |

KE kritikon Turqinë, ‘nuk po bën aq sa duhet për të kontrolluar krizën e emigrantëve’

Bashkimi Europian është ankuar se Turqia nuk është duke punuar shumë për frenimin e refugjatëve dhe të emigrantëve.

BE-ja ka deklaruar se udhëtimet e rrezikshme të refugjatëve dhe të emigrantëve  nga Turqia për në Greqi  po vazhdojnë dukshëm, transmeton Gazeta Blic.
Zëvendës presidenti i Komisionit Europian, Frans Timmermans tha se ‘Turqia duhet të punojë më shumë.’
Zyrtarët në Gjermani kanë deklaruar se përmes Turqisë rreth 3,200 refugjatë dhe emigrantë hyjnë në vend çdo ditë, ndërsa kanë shtuar se numri i refugjatëve nuk ka rënë.
Në tërësi, Gjermania ka pranuar rreth 1.1milionë refugjatë dhe emigrantë gjatë vitit 2015, ndërsa rreth 400 mijë prej tyre janë nga Siria, transmeton Gazeta Blic.

“Turqia ka shumë punë për të bërë,” ha Timmermans, i cili planifikon të bisedojë me  Ankaranë , për të diskutuar përparimin dhe për të parë nga afër se si ndihma e BE-së mund të përdoret atje për t’u marrë me krizën e refugjatëve sirianë.
“Me përpjekjet tona ne do të vazhdojmë të sigurojmë rezultatet për të cilat kemi rënë dakord me Turqinë,” tha Timmerans.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...