Published On: 6 Janar, 2016

KE konfirmon vizitën e komisionarit Hahn në Shkup

Brukseli konfirmoi se komisionari për zgjerim Johannes Hahn do të qëndrojë në Shkup nga fundi i javës së ardhshme, që përputhet me periudhën kur pritet të zbret nga funksioni kryeministri Nikolla Gruevski.

Hahn gjatë vizitës së shumëpritur do të takojë katërshen e liderëve pjesëmarrëse në dialogun për dalje nga kriza politike temë e cila do të dominojë në takimin e paralajmëruar. Komisioni Evropian (KE) gjithashtu hodhi poshtë spekulimet se ndërmjetësi Piter Vanhojte mund të mos vazhdojë lehtësimin e dialogut politik, pas zërave se disa nga partitë politike janë ankuar për punën e ndërmjetësit belg.

“Komisioneri Hahn do ta vizitojë Shkupin nga fundi i javës që vjen por ende nuk mund ta konfirmojmë datën e saktë, kurse Piter Vanhojte do të vazhdojë të asistojë në kontekst të implementimit të marrëveshjes politike të qershor/korrikut”, deklaroi Maja Kocijancic, zëdhënëse e Komisionit Evropian.

Partia maqedonase në pushtet mbetet e vendosur që zgjedhjet të mos shtyhen dhe të mbeten me 24 prill. Nga kjo parti madje kërcënuan se nëse ndryshon data e zgjedhjeve, atëherë e tërë marrëveshja e qershorit rrezikon të mos zbatohet, përfshi dorëheqjen e Gruevskit nga pozita e kryeministrit.

“Nuk vjen parasysh shtyrja e zgjedhjeve. Ne i kemi plotësuar obligimet dhe kjo krizë duhet të zgjidhet sa më shpejt. Nëse shtyhen zgjedhjet, bie në ujë e tërë marrëveshja”, u shpreh Ivo Kotevski, zëdhënës i VMRO-DPMNE-së.

Liderët e partive më të mëdha në vend u zotuan se para zgjedhjeve të prillit do të zbatojnë marrëveshjen politike e cila vazhdon të ketë mangësi, pasi reformat në media as që kanë filluar, kurse pastrimi i listës zgjedhore vazhdon të mbetet pezull. Puna e komisionit anketues për përgjimet ka stagnuar që në mesin e dhjetorit ndërsa kryeministri Gruevski vazhdon ta mbajë postin e tij edhe pse u zotua se do të lërë hapësirë kohore që me 15 janar të fillojë me punë qeveria teknike.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...