Published On: 10 Shkurt, 2016

Katër raste me “Zika” në Britani

Katër raste të virusit “Zika” u konfirmuan nga zyrtarët e shëndetësisë ditën e mërkurë në Britaninë e Madhe.

Autoritetet e Shëndetit Publik në Londër thanë se virusi që shkakton mikrocefalinë, apo lindjen e foshnjeve me kokë të vogël dhe deformime në tru, u identifikua te pacientë të infektuar në 6 javët e fundit.

Të njëjtat burime raportuan për mediat vendase, se të 4 rastet besohet se nuk janë infektuar në territorin britanik, por e kanë marrë virusin gjatë udhëtimeve.

Si pasojë e përhapjes së gjerë në Amerikën e Jugut, ku janë prekur më shumë se 5 mijë persona, “Zika” është kthyer në një rrezik konkret edhe për Kontinentin Europian.

Më herët në Europë janë shënuar disa raste të diagnostikuar me “Zika”. Të paktën 3 persona janë diagnostikuar në Itali dhe një rast infektimi te një grua shtatëzënë në Spanjë.

Pak ditë më parë, gjatë një mbledhjeje të jashtëzakonshme Organizata Botërore e Shëndetësisë e cilësoi “Zikën” si një emergjencë globale./Klan

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...