Published On: 20 Korrik, 2016

Katër gishtat e Erdoganit dhe ironia e këshilltarit të Ramës me turqit

Qindra mijëra njerëz e kaluan të premten e kaluar nëpër rrugët dhe sheshet e Turqisë, ndoshta ishin edhe miliona, duke sfiduar çdo mundim.

Zor se ndodkush prej tyre fjeti gjumë atë natë. Recep Tayyip Erdogani u bëri thirrje atyre, i mbëshettur nga hoxhallarët dhe megafonët e xhamive, që të mos u lejonin puçistëve që të zinin hapësirat publike.

Kësaj here Erdogani i mposhti kundërshtarët me uniforma. Një fitore e tillë e bën atë edhe më të plotfuqishëm dhe Turqinë një vend më shtypës sipas kritikëve, shkruan gjermanja Bild.

Por edhe një tjetër herë Erdogani u pa duke përshëndetur me katër gishtat.

Por çfarë është kjo?

Kur vëllazëria myslimane në Egjipt proptestoi kundër rrëzimit të Presidentit Muhammad Mursi nga grushti ushtarak i presidentit aktual Al Sisi, kjo shenjë u pa me mijëra herë nëpër rrugë. Në vend të dy gishtave laikë të “Fitores” u shfaqën 4 gishta dhe gishti i madh i përthyer, në një dorë të zezë në sfond të verdhë. Ajo qe shenja e Vëllazërisë Myslimane.

Në vitin 2013 Erdogani u filmua duke bvajtuar për vdekjen e Asmaa el Beltagy. Protestuesi i ri u qëllua për vdekje jashtë xhamisë Rabaa al-Adauiya në kajro. “Rabaa” në arabisht do të thotë “katër” dhe kjo shpjegon katër gishtat si një shenjë solidariteti me Vëllazërinë Myslimane dhe Islamistët. Simboli u përhap në të gjithë botën arabe.

Ndërkohë nga Shqipëria mbërrin një irotni therëse për ditët e përgjakshme që po kalon Turqia e Edoganit, me këtë të fundit që po kërkon rikthimin e dënimit me vdekje për të ndëshkuar kundërshtarët e tij.

Duke publikuar një foto ku shihen disa turq, në pamje islamistë të ngjashëm me xhihadistët e ISIS-it që tërheqin zvarrë një ushtarak të masakaruar, këshilltari i Edi Ramës, Artan Shkreli Shkruan: “Pse nuk hyn Turqia ne Europe…”.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...