Published On: 3 Mars, 2016
Bota |

Kardinali Pell e pranoi që e dinte për abuzimet seksuale

Kardinali George Pell e ka pranuar se nuk ka reaguar kur një djalë i kishte treguar atij për pedofilinë e një prift.

Kardinali i tha Komisionit Mbretëror australian në vitin 1974 se një nxënës i shkollës St Patrick i kishte treguar që Edward Dowlan nuk sillej mirë me djemt, transmeton Klan Kosova.

Pell ka thënë se djaloshi këtë gjë i’a ka treguar në bisedë e sipër mirëpo nuk i kishte kërkuar që të veprojë.

Prifti Dowlan i cili e ka ndryshuar emrin në Ted Bales, ishte burgosur për pesë vite për aguzim me djemt në vitin 1970 dhe 1980.

Një grup i të mbijetuarve të abuzimit kanë shkuar në Romë dhe shumë prej tyre janë duke kërkuar që të takohen me Papa Françeskon.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...