Published On: 31 Maj, 2016

Karaxhiqit i refuzohet kërkesa për lirim të përkohshëm

Tribunali për krime lufte i Kombeve të Bashkuara në Hagë ka hedhur poshtë një kërkesë të mbrojtjes së ish-presidentit serb të Bosnjës, Radovan Karaxhiq, për ta liruar atë përkohësisht.

Balkan Insight raporton se Theodor Meron, kryetar i Mekanizmit për Tribunale Ndërkombëtare – një institucion i krijuar për të përmbyllur punën e Tribunalit të Hagës – ka hedhur poshtë propozimin e Karaxhiqit të martën, duke thënë se ekziston mundësia që ai të arratiset, transmeton Gazeta Expresss.

Meron ka thënë në vendimin e tij se Karaxhiq ka thënë se planifikon të jetojë në Republikën Serbe, por se vetëm Serbia ka ofruar garanci se Karaxhiq do të kthehet në Hagë, ndërsa Republika Serbe dhe Bosnja dhe Hercegovina nuk kanë bërë një gjë të tillë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...