Published On: 13 Shtator, 2016

Kapexhiu uron Ramën, PD: Ja si u ble vota, lufta sapo ka nisur

Pas një serie me karikatura kundër kandidatit të mazhorancës për Bashkinë e Dibrës, Bujar Kapexhiu bën paqe.

Këtë herë ai ka uruar fituesin socialist, Muharrem Rama me një karikaturë.

Por teksa rrjeti po zien nga diskutimet se cilat ishin shkaqet e humbjes së thellë të opozitës në Dibër, demokratët thonë se shkak ishte blerja e votave.

Deputeti demokrat, Oerd Bylykbashi doli në një konferencë për shtyp ku deklaroi se po bëhet i qartë mekanizmi i blerjes së votave në Dibër.

“Rastet e publikuara në media, si ai i Fiks Fare një natë më parë, apo ditën e zgjedhjeve në Neës 24, janë dëshmi jo thjesht dhe vetëm të blerjes së votës.

Ato dëshmojnë se në Dibër funksionoi një skemë e mirëorganizuar me fond dhe pagatorë të vënë në dispozicion për blerjen e votës.

Funksionarë të lartë të Bashkisë, kryekëshilltarja e Keshillit bashkiak, dhe vëllezërit e Muharrem Ramës janë kapur me zë e me figurë duke kryer krimin elektoral.

Këto janë rastet sporadike të një rrjeti të mirëorganizuar që kishte lëshuar tentakulat në cdo qendër votimi, pa përjashtim.

Duke nisur nga drejtuesit politikë të fushatës në bashkëpunim me figurat e njohura të krimit të organizuar drejtorë të administratës qendrore dhe lokale, shefa policie, administratorë, kryepleqtë, dhe zyrtarë publikë, ky grup i strukturuar kriminal ka ndarë milionat që duheshin, njerëzit që do të kryenin operacionin, duke llogaritur e paracaktuar blerjen e votave sipas cdo qendre votimi.

Sipas çdo qendre votimi.

Mbi bazën e parave të hedhura, ata e dinin se sa vota kishin marrë,” tha Bylykbashi.

“Kjo është kjo arsyeja se pse ata nuk bënë fushatë, pse kandidati i tyre refuzoi çdo perballje me kandidatin tone dhe nuk ju dëgjua zëri gjatë fushatës. Është kjo arsyeja pse nuk kishin një platforme, dhe refuzuan vazhdimisht debatin.

E bënë këtë, sepse kishin blerë dhe kapur votën.

Ju kujtohet kur deklaruan të dielën në darkë, se e dinin çfarë kishin kutitë brenda.

E dinin, sepse brenda kutive ishin miliona euro të hedhura për të prishur zgjedhjet, për të ndalur garën, për të zhdukur konkurencën”.

“Dibra është prova se zgjedhje të lira me Edi Ramën dhe kartelin e tij të drogës nuk ka.

Është koha për një reflektim të thellë kombëtar dhe veprim të përbashkët në të gjitha drejtimet për lirinë e votës pa të cilën nuk mund të ketë asnjë liri tjetër.

Lufta totale me Kartelin e Drogës, krimit dhe korrupsionit sapo ka filluar”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...