Published On: 11 Shtator, 2016

“Kapet mat” Trumpi: Nuk i ka ndihmuar kurrë bizneset e vogla pas sulmeve të 11 shtatorit

Kandidati presidencial Donald Trump ka përdorur 150.000 dollarë nga fondet e qeverisë pas sulmeve terroristë të 11 shtatorit për riparimin e ndërtesave të veta dhe jo për të ndihmuar bizneset e vogla lokale, raporton “The Independent”.

Republikani thënë disa herë gjatë fushatës presidenciale se ai ishte dhënë shumën për të ndihmuar të tjerët, pasi terroristët rrëzuan kullat binjake në Manhatan, por sipas një hetimi nga “New York Post”, kjo nuk është e vërtetë.

Ai ka përdoruar paratë e taksapaguesve për shpenzimet dhe riparimet e një prej kullave të tij të dëmtuara nga sulmet në Wall Street.

Zbulimi u bë me anë të dokumenteve të siguruara nga korporata që mori përsipër programin e rimëkëmbjes pas11 shtatorit. .

Zyrtarët i thanë gazetës se Trump kishte kërkuar një shumë të konsiderueshme parash që do të rimbursohej për punën e tij bamirëse me bizneset e vogla, kërkesë që i ishte refuzuar.

Akuzat vijnë pak pasi Trump është akuzuar gjithashtu për përdorimin organizatave bamirëse që zotëron për tu marrë paratë njerëzve të tjerë dhe t’i jepte për bamirësi, por edhe duke mbajtur një pjesë për veten e tij, siç është raportuar nga The Washington Post.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...