Published On: 28 Janar, 2016

Kapet gjykatësi me 81 euro ryshfet në Maqedoni

Policia ka ngritur kallëzim pelan kundër një gjykatësi të Gjykatës Themelore të Ohrit nën dyshimin se ka kryer veprën e dënueshme ‘’mitëmarje’’.

Sipas të dhënave policore, gjykatësi me inicialet R. S, 56 vjeç, si person zyrtar i punësuar në Gjykatën themelore të Ohrit, ka kërkuar dhe ka pranuar para prej 5 mijë denarësh (81 Euro), me qëllim shfrytëzimin e pozitës së tij zyrtare për të sjellur një vendim gjyqësor në të mirë të një shoqërie tregtare.

Shuma e kërkuar nga gjykatësi ka qenë 15 mijë denarë (243 Euro), por i akuzuari nuk ka qenë në gjendje që ta paguaj këtë shifër, që më pas ta ulë shumën në 5 mijë denarë (81 Euro).

Ekipet e kriminalistikës kanë ndaluar gjykatësin me urdhër gjykate dhe nën praninë e avokatit, pasi i janë gjetur paratë me numër serik të regjistruar paraprakisht, ka ardhur deri te ngritja e kallëzimit penal ndaj tij. /Telegrafi

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...