Published On: 15 Prill, 2016

Kandidatët presidencial në “luftë” për Nju Jorkun, votimet të marten me 19 prill

  • “Ndizet” zjarrë fushata për New Yorkun nga protestat

Beqir Sina

 

 

New York City – 5 ditë para votimeve të 19 prillit atmosfera zgjedhore është ashpërsuar shumë në Nju Jork. Dje, në dy qendra më të mëdha të qytetit 12 milion banorë, ka pasur protesta “pro edhe kundra” dy kandidatëve presidencial.

Numri e tyre ka qenë i madh si në Brooklyn në Brooklyn Navi Yard – ku po zhvillohej debati i demokrateve Sander – Clinton, dhe pak më shumë protestues edhe në qendër të New Yorkut, ku GOP organizojë një pritje Repubilcan Party .

Në New York, po zhvillohet një fushat e ashpër për të marrë 75 deputetët. Si  republikanët, me senatorin Ted Cruz, dhe Donald Trump, e Kasich, por edhe Demokratet me Hillary Clinton dhe Bernie Sander, po vazhdojnë të përpiqen për te marrë deputetë dhe për të kapur numrin e duhur për presidencialet 2016.

Qindra ndoshta edhe mijëra demonstrues u mblodhën mbrëmë për të protestuar edhe pro e kundër kandidateve. Nga disa organizator vlerësohet të kenë qenë në mijëra, vetë ata  qe marshuan dje sa në një shesh në një tjetër në qendër të qytetit, sa që shkaktoi edhe një kaos në trafik. Trafiku brenda qytetit u bllokua disa herë, gjatë kohës që protestohej.

Protestuesit, në grupe ishin të lirshëm dhe të organizuar mirë, ndërsa grupet e tyre shkruan shtypi njujorkez, përfshinin më së shumti, aktivistët e të drejtave për emigrant, studentët dhe socialistët, të mbledhur në Manhattan.

Kudo përball protestuesve kishte një prani te madhe e policisë për protestat paqësore në masë të madhe, si policia dhe protestuesit përdorën megafonë për të paralajmëruar demonstruesit për të qëndruar në trotuar, jashtë rrugëve, dhe të mos pengojnë trafikun dhe këmbësorët.

Të paktën dhjetëra protestues u arrestuan për kundërvajtje mbasi kaluan barrikadat duke ecur në rrugë. Një grup demonstruesish që u përpoqën të thyejnë një barrikadë të policisë u shty nga oficerët, të cilët përdoren spray piper.

Cruz, Trump, dhe Ohio Gov John Kasich janë duke konkurruar për nominimin republikan. Sanders është duke konkurruar me ish-zonjën e pare së SHBA-s dhe ish sekretarie e shtetit, Hillary Clinton për partinë Demokratike. Votimet në të dyja partitë mbahen të martën me 19 prill.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...