Published On: 6 Gusht, 2016

Kajtazi: Gjura Llaziq është ideatori i krimeve ndaj shqiptarëve në rajonin e Gjilanit (Foto)

Eksperti i çështjeve të sigurisë, Fadil Kajtazi, në një postim të tij në Facebook, përmend emrin që ka qenë përgjegjës për krime në rajonin Gjilanit, gjatë luftës së fundit në Kosovë.

“Ideator i krimeve në Zhegër dhe në Malësinë e Karadakut, por edhe ne Komunën e Gjilanit, është Gjura Llaziq. Ky ka organizuar sjelljen e vullnetarëve nga Serbia. Fotot janë të marsit 1999: gjenerali Pavkoviq me Gjura Llaziqin në kafenenë ‘Jelen’ në Gjilan”, ka shkruar Kajtazi në profilin e tij në Facebook.

LLaziqi ka qenë ministër pa portofol në Qeverinë e Serbisë. Kajtazi thotë për Telegrafin se njësitet e sjella nga ai në Gjilan, kanë ardhur nga rrethina e Leskocit dhe e Nishit, ndërsa mbi të gjitha kanë krime në Zhegër, në Llashticë, Përlepnicë dhe Malesinë e Karadakut.

“Ai jeton në Serbi, askush deri sot nuk e ka hetuar”, ka thënë Kajtazi, i cili ka publikuar edhe një dokument, në të cilin thuhet se pjesëtarët e njësitit nga Leskoci janë shëndosh e mirë në Kosovë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...