Published On: 12 Qershor, 2016

Kafka 700 mijë vjeçare, e cila rrëzoi teorinë e Darvinit

Një kafkë njeriu, që është zbuluar dekada më parë në Greqi, e cila është rreth 700 000 vjet e vjetër, paraqet njërin nga objektet më enigmatike të zbuluara ndonjëherë në Evropë. Ky zbulim rrëzon teorinë sesi njeriu “lindi” në Afrikë, e më pas u përhap në të gjitha kontinentet e tjera.

E njohur si kafka “Patralona”, ajo ka shkaktuar habi në mesin e shkencëtarëve. Kafka është gjetur në shpellën Petralona, nga ku është marrë dhe është dërguar në Universitetin e Selanikut, për studime të mëtejme.

Analizat kanë treguar se “pronari” i kësaj kafke nuk e kishte prejardhjen nga Afrika. Shkencëtarët gjermanë ishin munduar ta rrëzonin vjetërsinë e kësaj kafke, por kanë qenë shkencëtarët amerikanë ata të cilët kanë vërtetuar se kafka është 700 000 vjet e vjetër.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Cami thotë:

    Esht nje kafk qe ngjan me neeeeeee , esht e jona kafka.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...