Published On: 17 Shkurt, 2016

Kadri Veselit i ka humb guximi: Presidenti nuk zgjidhet këtë javë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, deklaroi nga Brukseli se në seancën e së premtes nuk do të zgjidhet Presidenti i ri i vendit.

Veseli tha se opozita e pozita e kanë  për obligim që me sjelljen e vet të dëshmojnë se punojnë për vendin e tyre.

“Kemi thirrë seancë për të premten seancë që ndërlidhet pikërisht me liberalizim të vizave”, tha Veseli, në deklaratë për televizionin publik.

Ai tha se Komisioni Evropian pret nga Kuvendi i Kosovës,  amandamentimin e Ligjin për Prokurimin Publik, në mënyrë që të plotësohet edhe një kriter për vizat.

“Por seanca e zgjidhjes së presidentit do të jetë e veçantë, e do të jetë një seancë siç e meriton presidenti”, tha Veseli, transmeton lajmi.net.

Kryeparlamentari Veseli deklaroi nga Brukseli se ajo seancë do të jetë transparente dhe gjithëpërfshirëse.

“Do të jetë seancë solemne, e sa më legale e kushtetuese, që të kemi president legjitim”.

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ndodhet në vizitë zyrtare dy ditëshe në Bruksel ku ka zhvilluar e po zhvillon takime me zyrtarë të lartë të BE-së.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...