Published On: 29 Shkurt, 2016

Kadri Veselit i duhen tre muaj ta rrëmbejë kreun e PDK-së!

Pas zgjedhjes së Hashim Thaçit, president i Kosovës, Kadri Veselit i është hapur edhe zyrtarisht rruga për të marrë drejtimin e partisë më të madhe në vend- Partisë Demokratike të Kosovës. Burime të larta brenda PDK-së kanë theksuar se shumë shpejt do të fillojnë përgatitjet për zgjedhjen e kryetarit të ri.

“Më së largu brenda tre muajve Kadri Veseli edhe formalisht do të zgjedhet kryetar i PDK-së. Nuk do të shpallen zgjedhjet e përgjithshme në parti, por zgjedhjet do të mbahen vetëm për zgjedhjen e kryetarit. Zgjedhjet brenda partiake i kemi pasur vonë dhe nuk kemi nevojë t’i organizojmë edhe njëherë”, ka thënë ky zyrtar i lartë brenda PDK-së.

Sipas këtij burimi,  delegatët e Kuvendit të fundit zgjedhor brenda PDK-së ende kanë mandat, dhe nuk kemi nevojë që edhe njëherë nga fillimi të organizojmë zgjedhje.

Ky zyrtar thotë se Kadri Veseli nuk do të ketë kundërkandidat.

“Kadri Veseli është i pakonkurrencë brenda PDK-së. Ai ka plane shumë të mëdha”, ka thënë ky burim.

Madje, zbulon detaje. Kadri Veseli do të mundohet që t’i bind të rikthehen në PDK edhe një pjesë e njerëzve që tashmë nuk janë pjesë e partisë më të madhe në vend.

Zyrtarisht nga PDK nuk kanë dashur të japin deklarata për atë se kush do të vijë në krye të PDK-së.

Gazeta Blic edhe para disa ditësh ka raportuar se PDK, për një periudhë të shkurtër kohore, pas zgjedhjes së Hashim Thaçit president, do të udhëhiqet nga kryesia e ngushtë, gjegjësisht nga zëvendëskryetari Kadri Veseli dhe nga nënkryetarët.

Hashim Thaçi nga viti 1999 e kishte udhëhequr PDK-në e deri ditën e premte, kur edhe u zgjedh president i shtetit. Përgjatë kësaj periudhe, Hashim Thaçi kishte arritur që t’i fitonte tre palë zgjedhjesh të përgjithshme, derisa kishte humbur në zgjedhjet e vitit 2001 dhe ato të 2004./ Gazeta Blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...